Nie wszystkie kobiety potrafią gotować, tak samo jak nie każdy mężczyzna jest technikiem. Są panowie którzy podbijają świat, jednak nie umieją wbić gwoździa. Nie wspominając już o samodzielnym wykonaniu remontu. Jednak odświeżenia mieszkania nie jest takie trudne. Jedną z najłatwiejszych czynności jest malowanie ścian. Prosta praca wymagająca farby, pędzla, zaangażowania i zapamiętania kilku zasad.

Czyszczenie ścian

Pierwszą zasadą prawidłowego malowania jest czyszczenie ścian. Dotyczy to głownie pomalowanych obiektów. Za pomocą gąbki namoczonej w wodzie z detergentem usuwamy kurz i plamy. Złuszczającą się należy zeskrobać przy użyciu szpachli. Czyszczenie zakończymy przeszlifowaniem obiektu papierem ściernym. Czysta ściana ułatwi malowanie.

Szpachlowanie ścian

Niektóre obiekty, posiadające ubytki w postaci dziur i nierówności, wymagają szpachlowania. Ściany wyrównujemy za pomocą masy szpachlowej. Gdy nałożony materiał wyschnie, należy go przeszlifować, w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni. W przypadku pęknięć między ścianami lub framugami warto użyć uszczelniacza akrylowego. Ściany muszą być gładkie i równe, inaczej malowanie nie przyniesie pożądanych efektów.

Gruntowanie ścian

Gruntować należy zarówno stare, jak i nowe ściany. Jest to jednak szczególnie ważne w przypadku tych drugich. W tym celu warto użyć spoiny, składnika posiadającego gips. Materiał charakteryzuje się niezwykłą chłonnością wody, dzięki której farba znacznie szybciej schnie. Do gruntowania używa się, także farb gruntujących, które barwią obiekt pod kolor emulsji nawierzchniowej.

Malowanie sufitu

Proces malowania sufitu rozpoczyna się od nałożenia farby na narożnik sufitu, który łączy ze sobą dwie ściany. Narożnik najlepiej malować za pomocą małego pędzla lub wałka, sufit zaś przy użyciu wałka zamocowanego na kiju teleskopowym. Malujemy od okna w stronę pokoju. Pierwsza warstwa farby musi być nakładana równolegle do ściany, przez którą wychodzi najwięcej światła. Druga zaś prostopadle do niej.

Malowanie ścian

Malowanie ścian jest paradoksalnie ostatnim etapem malowania. W tym przypadku również panuje zasada – wpierw narożniki i trudno dostępne miejsca. Przed przystąpieniem do czynności warto wpierw ustalić, czy kolor sufitu ma zlewać się z barwami ścian. Jeśli tak, to w którym miejscu, by zachować płynność przechodzenia kolorów. Jeśli nie, to warto zastosować taśmę naścienną.

Nie każdy mężczyzna musi specjalizować się w pracach technicznych. Warto jednak spróbować swoich sił podejmując nowe wyzwania. Jednym z nich może być malowanie. Stosując powyższe zasady można ładnie i efektowanie pomalować całe mieszkanie. Doskonały wybór narzędzi i akcesoriów malarskich znajdą Państwo w sklepie internetowym Zamet.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

  1. Dokładnie tak, ale trzeba odpowiednio przygotować podłoże i nie malować byle czym, najtańszym. Liczą się też dobre narzędzia. Co do farb ja np. sporo maluję Śnieżką (różne farby) i uważam, że to jest bardzo fajne rozwiązanie, bo ładne kolory, ładne krycie, farba się dobrze trzyma ścian

  2. Malowanie nie zawsze jest proste jakby się to mogło wydawać. Warto zadbać o odpowiedni sprzęt do malowania, przygotowanie ściany i dobrą farbę. Ja lubię malować farbami Magant. Mają piękne kolory, super kryją i sa odporne na szorowanie. Mam w domu dwa psy więc plamy na ścianach mamy dość często

Zostaw komentarz

*