Wraz z dynamicznym rozwojem rynku nieruchomości rośnie popularność tzw. flippingu (house-flipping). Flip to kompleksowa forma inwestowania, polegająca na zakupie nieruchomości, ich remoncie, wykańczaniu wnętrz oraz odsprzedaży. Zrywa z tradycyjnym postrzeganiem inwestowania w nieruchomości, jako jednorazowej lokacie kapitału o długoterminowej stopie zwrotu. Wraz z profesjonalizacją polskiego rynku, obrót nieruchomościami coraz częściej staje się stałym źródłem dochodu.

house-flipping
fot. materiały nadesłane

Czym jest house-flipping?

Flipping ma swoje źródło w Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskał opinię jednej z najpewniejszych form inwestowania. Etymologia pojęcia jest związana z założeniem szybkiej finalizacji transakcji (ang. flip – pstryknięcie). Oryginalne określenie nie doczekało się jednak dotychczas polskiego odpowiednika. Na zachodnim rynku wyodrębnia się dwie metody flipu: tzw. ‘wholesailing’ (obrót hurtowy oparty na założeniu uzyskania z góry ustalonej z inwestorem stopy zysku) oraz ‘rehabbing’, oparty na renowacji budynków oraz poszukiwaniu potencjalnych nabywców.

Flipping zakłada gwarancję zwrotu zaangażowanych środków finansowych w terminie od trzech do sześciu miesięcy. Stopa zwrotu kształtuje się na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wysokości nakładu na prace renowacyjne oraz okresu ekspozycji oferty na rynku. Eksperci specjalizujący się wholesailingu potrafią jednak przeprowadzić całą transakcję już w ciągu kilku dni.

house-flipping
fot. materiały nadesłane

Jakie czynniki mają wpływ na wartość nieruchomości?

Zwykle inwestowanie dotyczy zakupu zaniedbanych nieruchomości o dużym potencjale, co stwarza możliwość ich zakupu poniżej ceny rynkowej. Stopa zysku jest warunkowana przez takie czynniki, jak lokalizacja, standard budynku czy popyt na nieruchomości przewidziane dla danego sposobu użytkowania. Każdy z etapów flippingu ma istotne znaczenie, jednak jeśli chodzi o wysokość zysku, szczególny nacisk kładziony jest na fazę wykańczania wnętrz, kiedy to należy podjąć decyzję o zakresie prac remontowych oraz oszacowaniu nakładu finansowego.

Dokonując wykończenia wnętrza należy skoncentrować się na stałych elementach budynku, które w znaczący sposób zmienią ogólny odbiór nieruchomości jako całości. Remont to nie tylko matematyczny wzrost wartości nieruchomości, ale przede wszystkim rosnący popyt inwestorów ze względu na subiektywny odbiór oferty. „Odpowiednie ulokowanie nawet nieznacznych nakładów finansowych ma relatywnie wysoki wpływ na wycenę nieruchomości i odbiór oferty przez potencjalnych nabywców, a co za tym idzie – skrócenie czasu ekspozycji oferty na rynku” – mówi Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. Specjaliści coraz częściej wychodzą na przeciw potrzebom inwestorów oferując nową usługę – concierge. Inwestor może liczyć na wsparcie concierge w toku całego procesu inwestycyjnego – przede wszystkim wyborze właściwej nieruchomości oraz ustaleniu niezbędnego zakresu prac wykończeniowych, ograniczając go do niezbędnego minimum.

house-flipping
fot. materiały nadesłane

Flipping – kupno i wykańczanie wnętrz jako pewna lokata kapitału

W dobie destabilizacji na rynkach finansowych inwestycja w nieruchomości należy do najpewniejszych form lokaty kapitału. Dotychczas była postrzegana jako lokata o charakterze długoterminowym. Ten – wciąż niszowy – kierunek pozostaje przy tym jedną z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału, obarczoną relatywnie niskim stopniem ryzyka. W świetle obecnej sytuacji na rynkach finansowych gwarantuje zwrot środków, opierając się skutkom inflacji. Flipping przynosi bowiem zysk także w okresie dekoniunktury.

house-flipping
fot. materiały nadesłane
Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

  1. Oryginalne wnętrze – to ta zieleń dodaje charakteru. Osobiście bym się nie zdecydowała na taki kolor, ale im dłużej patrze na te zdjęcia tym coraz bardziej się przekonuje. Nie codziennie widzi się takie wnętrza.

  2. Jeżeli chodzi o wykańczanie mieszkań to tylko z Perfect Construction ! Świetny zespół, wszystko oddane na czas i zupełnie tak jak na wizualizacji 🙂 Polecamy !!

Zostaw komentarz

*