Jeśli myślisz o eleganckim podjeździe czy uroczym chodniku biegnącym wzdłuż Twojego ogrodu, Twoim wyborem powinna być kostka brukowa. Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek decyzję, dowiedz się, jakie są typy kostki brukowej oraz na co zwracać uwagę podczas jej zakupu.

Przeznaczenie kostki brukowej

Bruk to ulica, plac czy chodnik utwardzony przy pomocy ściśle przylegających do siebie kostek kamiennych, betonowych lub ceramicznych. Ze względu na dodatkową funkcję dekoracyjną, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na kształt czy fakturę kostki brukowej. Nie można jednak przy tym zapominać o innym przeznaczeniu bruku.

Odpowiednio dobrana kostka brukowa może ułatwiać odprowadzanie lub odparowanie wody – jest to szczególnie ważne w przypadku przydomowych parkingów czy podjazdów. Kostki brukowe mogą mieć również antypoślizgową powierzchnię, dlatego ich stosowanie jest zalecane w miejscach, gdzie np. często biegają i bawią się dzieci. Mogą być też odporne na duże obciążenia, dlatego stosuje się je na podjazdach garażowych.

Aby poznać dodatkowe przeznaczenie różnego rodzaju kostek brukowych, wystarczy wejść na stronę internetową jednego z producentów, np. kostbet.pl i zapoznać się z opisem ich poszczególnych typów. Przy czym cały czas należy pamiętać, że nie tylko wygląd bruku jest najważniejszy.

Rodzaje kostek brukowych

Jeśli już kiedyś wybierałeś kostki brukowe lub chociażby zapoznałeś się z ofertą wybranego producenta, to wiesz, jak duży jest ich wybór. Warto dodatkowo zdawać sobie sprawę z tego, według jakich kryteriów się je dzieli i co je charakteryzuje.

Wbrew pozorom kształt jest jednym z najmniej istotnych czynników. W pierwszej kolejności kostkę brukową powinno się wybierać ze względu na sposób produkcji. Można podzielić ją na dwa główne rodzaje: przemysłową (standardową) oraz szlachetną. Kostki przemysłowe posiadają prosty, minimalistyczny kształt i jednobarwną kolorystykę. Stosowane są w ilościach masowych, np. na dużych parkingach. Jeśli jednak planujesz bruk na terenie swojej działki, o wiele bardziej interesować będzie Cię kostka szlachetna o wysokich walorach estetycznych.

Musisz jednak wiedzieć, że wyróżnia się kilka typów kostek dekoracyjnych:

  • o powierzchni płukanej;
  • o powierzchni strukturalnej;
  • o powierzchni szczotkowanej;
  • o powierzchni postarzanej;
  • o powierzchni łupanej.

Kolejnym kryterium podziału jest materiał, z którego wykonano kostki brukowe. Na rynku dostępne są kostki betonowe (jedno- lub dwuwarstwowe), kamienne oraz kostki z kamienia polnego (tzw. koci łeb).

Ostatnią kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest kształt kostki. Może mieć postać kwadratu, młotka, fali, kości, cegiełki oraz trapezu. Kostki równią się także między sobą grubością oraz kolorem (jednolity lub melanżowy).

Na co zwracać uwagę kupując kostkę brukową?

Jak zostało to już kilka razy zaakcentowane, podczas zakupu kostki brukowej nie można zwracać uwagę jedynie na jej kształt i wygląd. Trzeba uwzględnić typ gruntu (czy jest podmokły), rodzaj i intensywność ruchu (najczęściej inną kostkę wybiera się na ścieżkę, a inną na podjazd). W przypadku dużych nawierzchni stosuje się większą kostkę, która wygląda bardziej atrakcyjnie. Jeśli natomiast ma być położona w miejscach ograniczonych przestrzennie, można wybrać skomplikowane lub drobne kostki tworzące fantazyjną ścieżkę. Natomiast zastosowanie dużej kostki w takiej sytuacji związane jest z czasochłonnymi i kosztownymi docinkami.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Jeśli ktoś szuka solidnej i atrakcyjnej cenowo kostki brukowej to polecam zajrzeć na stronę Garden Partner, skąd sam zamawiałem kostkę do swojego domu.

Zostaw komentarz

*