Beton natryskowy – inaczej nazywany także torkretem – jest nowoczesnym i trwałym materiałem, który powstaje w technologii torkretowania, czyli dynamicznego „natryskiwania” mieszanki betonowej bezpośrednio na powierzchnię. Zastosowanie torkretu znacznie skraca proces prac budowlanych. Stanowi więc doskonałe rozwiązanie do wykonywania elementów nośnych różnego rodzaju konstrukcji w bardzo krótkim czasie i bez użycia szalunków. Poniżej pokrótce omawiamy i przybliżamy zastosowanie betonu natryskowego, który jest niezastąpiony podczas napraw lub wzmacniania różnego rodzaju powierzchni.

Co wyróżnia beton natryskowy?

Przede wszystkim metoda jego aplikacji, z wykorzystaniem pompy, która z dużą siłą „wyrzuca” mieszankę betonową bezpośrednio na powierzchnię wbudowania. Taki sposób nanoszenia betonu możliwy jest niemal bez użycia tradycyjnych form, co wpływa na znaczne skrócenie czasu pracy, ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a także pozwala na wykonanie wysokiej jakości elementów o skomplikowanych kształtach. Ponadto, możliwość niemalże całkowitej rezygnacji z szalunków przyczynia się do znacznej redukcji kosztów inwestycji.

Rodzaje betonu natryskowego

W zależności od możliwości technologicznych i warunków prowadzenia robót budowlanych stosowane są dwie metody torkretowania:

  • metoda mokra – tradycyjnie przygotowana mieszanina piasku, kruszywa, cementuwody oraz dodatków mineralnych i domieszek chemicznych jest hydraulicznie transportowania do dyszy natryskowej, skąd następuje aplikacja;
  • metoda sucha – sucha mieszanka cementu i kruszywa jest przesyłana przez strumień sprężonego powietrza do dyszy natryskowej, gdzie dopiero zostaje zmieszana z wodą.

Zastosowanie torkretu

Wykorzystanie betonu natryskowego jest bardzo szerokie i stosuje się go między innymi do:

  • stabilizacji skarp podczas wykopów;
  • wykonywania okładzin w tunelach, komorach oraz innych konstrukcjach podziemnych i nadziemnych;
  • wykonywania szczelnych elementów budowli, jak tamy czy zapory wodne;
  • naprawy oraz wzmacniania konstrukcji żelbetowych;
  • wykonywania skomplikowanych konstrukcji specjalnych;
  • renowacji obiektów zabytkowych;
  • budowy obiektów sportowych – np. skateparków.

W przemyśle górniczym oraz budownictwie, torkret stanowi ważny element wzmacniania i stabilizacji gruntu. Może służyć między innymi do zabezpieczenia skarp, obudowy wykopów czy tworzenia okładzin drążonych pod ziemią tuneli. Uzyskane w ten sposób monolityczne struktury znacznie obniżają czas i koszt inwestycji oraz, co bardzo istotne, zwiększają bezpieczeństwo pracowników.

Znajduje także szerokie zastosowanie w naprawach obiektów i konstrukcji żelbetowych. Szczególnie w przypadku budowli przemysłowych i inżynieryjnych, do których dostęp jest znacznie utrudniony bądź mocno ograniczony.

Właściwości betonu natryskowego oraz wynikające z nich korzyści

Wysoka jakość mieszanek betonu natryskowego CEMShot: http://betonnadom.pl/produkty/cemshot bezpośrednio wpływa na trwałość oraz doskonałą jakość wykonanych budowli i konstrukcji architektonicznych. Szybkość prac naprawczych przy zastosowaniu tej nowoczesnej technologii zmniejsza lub całkowicie eliminuje przestoje na budowie, co znacznie skraca czas prowadzonych prac. Nie bez znaczenia jest również oszczędność (nawet do 100%) tradycyjnych drewnianych szalunków i form betonowych, która z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów całej inwestycji. Warto także wiedzieć, że torkretowanie nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego jak dźwigi, a do aplikacji mieszanki potrzeba jest jedynie pompa.

Technologia aplikacji betonu metodą torkret daje szerokie możliwości zastosowań, skraca czas pracy i wpływa na oszczędność kosztów. Jest dostępna, trwała i ekonomiczna, co szczególnie w specjalistycznych zastosowaniach stanowi przewagę nad tradycyjnym betonem lanym.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*