Produkcja energii elektrycznej konwencjonalnymi metodami przynosi bardzo duże straty. Stąd też poszukiwania innych rozwiązań, które będą w stanie te straty wyeliminować, lub przynajmniej zauważalnie ograniczyć. Stosuje się więc tak zwaną zieloną energię, czyli generowanie prądu za pomocą turbin wiatrowych czy paneli słonecznych. Tutaj straty są zauważalnie mniejsze, jednak wciąż lwia część energii na świecie pozyskiwana jest ze spalania węgla lub gazu. Czy tutaj da się coś polepszyć, by straty były mniejsze?

Budujemy elektrociepłownię

Najprostszym sposobem, który pozwoli na lepsze wykorzystanie spalanego w konwencjonalnych elektrowniach paliwa, jest tak zwana kogeneracja. Tłumacząc z języka technicznego na potoczny, chodzi tu po prostu o wspólne wytwarzanie, w tym wypadku zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej. Gdy spalany jest węgiel lub gaz, powstaje mnóstwo strat cieplnych, których nie można zamienić na prąd. Ale można zagospodarować wspomniane straty, na przykład poprzez wysłanie tego ciepła rurociągami do odbiorców. W ten sposób będą oni mogli ogrzewać swoje mieszkania, domy, a także ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu nie będą musieli na miejscu zużywać dodatkowych ilości węgla, gazu lub prądu. Kogeneracja przynosi więc oszczędności surowców.

Nowoczesne generatory

Cały świat odchodzi od węgla. Jego spalanie produkuje bowiem spore ilości niekorzystnych dla środowiska związków, które uwalniane są do atmosfery przez kominy elektrowni. Mniejszy lub większy udział zaczyna więc mieć gaz ziemny, ponieważ jego spalania emituje sporo mniej CO2 oraz innych szkodliwych substancji. Czy przy wykorzystaniu tego paliwa możliwe jest stosowanie kogeneracji? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Produkcja prądu odbywa się poprzez pracę silnika gazowego, który napędza wał generatora, produkującego energię elektryczną. Taki silnik produkuje również spore ilości ciepła, które – podobnie jak przy spalaniu węgla – można zagospodarować. O przykładach generatorów tego typu możemy przeczytać tutaj: https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/. By odzyskać ciepło wystarczy włączyć w obieg chłodzenia silnika miejską sieć ciepłowniczą, podobnie jak robi się to przy kotłach węglowych.

Oszczędności podczas stosowania kogeneracji opierają się więc przede wszystkim na zagospodarowaniu strat, czyli energii cieplnej. Zamiast oddawać do atmosfery, wystarczy skierować ją do odbiorców, którzy dzięki temu będą mogli zużyć mniej prądu, bądź samego węgla lub gazu. Dzięki temu oszczędzamy zarówno surowce, takie jak węgiel bądź gaz, jak również samą energię elektryczną.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*