Nowe okna w starym budownictwie to doskonały sposób na bardzo efektywną termomodernizację domu. W kamienicach, jak i innych mających swoje lata obiektach, zaleca się zamontowanie plastikowej stolarki okiennej, która jest najczęściej wybierana na rynku okien. Stare i nieszczelne okna są głównym powodem sporych strat ciepła oraz wyższych rachunków za ogrzewanie. Właśnie dlatego tak istotna jest ich wymiana na nowe modele. Stare budownictwo także może stać się energooszczędne, jednak wcześniej należy zainwestować we właściwe produkty.

Okna PCV w starym budownictwie

Okna PCV są bardzo uniwersalne. Nie tylko wpasowują się w nowoczesne budownictwo, ale również w starą miejską zabudowę. W kamienicy świetnie sprawdzają się energooszczędne i trwałe okna plastikowe, posiadające profile 5 albo 6 komorowe, dźwiękoszczelne z pakietem dwuszybowym. Praktycznym rozwiązaniem okazują się okna ze stopniowym uchyłem i automatycznymi nawiewnikami.

Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru okien do kamienicy?

Jakość

Na bezpieczeństwo oraz szczelność okien wpływa spora ilość różnych czynników. Warto w pierwszej kolejności, zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna, najlepiej, jeśli wynosi on maksymalnie 1,3 W/m2K. Kolejnym istotnym czynnikiem, jest bezpieczeństwo. Należy pamiętać, iż stare budynki, nawet kamienice po remoncie, stają się częstym wyborem włamywaczy. Używane dawniej okna drewniane są niezwykle kruche i w bardzo prosty sposób można dostać się do środka mieszkania. Nowoczesne modele okien zostały wyposażone w ukryte okucia oraz szyby antywłamaniowe, trzpień antywłamaniowy i zamki w klamkach. Takie wyposażenie istotnie podnosi poziom bezpieczeństwa domowników. Właśnie w takie modele okien warto inwestować, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie umiejscowione jest na parterze.

Wygląd

Jakość okna jest oczywiście najważniejsza, jednak warto zwrócić uwagę także na jego wzór i wygląd, kiedy już wybierzemy jego parametry techniczne. Zmieniając okna w kamienicy, trzeba sprawdzić jaki styl okien panuje w innych mieszkaniach, gdyż wówczas będziemy wiedzieli jakie okno nie odbiegnie zbytnio od przyjętej linii okien. W trakcie renowacji kamienicy, w większości przypadków zostaje zachowany jej dotychczasowy wygląd oraz charakter zabytkowego budynku. Nawet po odrestaurowaniu starej kamienicy, przeważnie zachowuje ona swój unikalny styl. W kamienicach świetnie wyglądają również okna krosnowe albo skrzynkowe. Skrzydła oraz rama okien została wykonana z litego drewna. Przeważnie mieszkańcy kamienic wybierają ramę bez ornamentów z uwagi na charakter starej kamienicy. Wykorzystywana w naszych czasach nowoczesna technologia umożliwia zachowanie zabytkowego wyglądu okien kamienic oraz zakupienie produktów o świetnych właściwościach antywłamaniowych i energooszczędnych. Należy także pamiętać, iż w przypadku małych otworów okiennych, lepszym wyjściem jest wybranie okna o wąskiej ramie. Większe otwory dają więcej możliwości. Ciekawym dodatkiem do wszystkich rodzajów okien są szprosy, dzięki którym okno staje się optycznie podzielone na mniejsze części. Wnętrze prezentuje się wówczas niezwykle elegancko i klasycznie. Przed zakupem okna do kamienicy, trzeba koniecznie dowiedzieć się, czy nasza kamienica nie znajduje się czasem pod opieką konserwatora zabytków.

Producenci okien

Całościowy wygląd kamienicy musi być przede wszystkim spójny i estetyczny, z tego względu bardzo ważne jest wybranie odpowiednich do niej okien. Firmy produkujące okna plastikowe są doskonale przygotowane do obsługi również klientów szukających okien do starej kamienicy. Firmy oferują przygotowanie okna pod dany wymiar oraz kształt. Tworzą one okna wpasowujące się również do starych, przedwojennych kamienic. Niektóre produkty bardzo przypominają drewniane modele, które z biegiem lat zniszczyły się. W większości przypadków przedstawiciel takiej firmy produkcyjnej, udaje się na miejsce kamienicy, precyzyjnie wszystko mierzy oraz opisuje. Po czym według spisanych danych produkowane jest okno. Zakupienie odpowiedniego do kamienicy okna sprawi, iż nie straci ona na swoim unikalnym wyglądzie i charakterystycznej estetyce.

Porady dotyczące wyboru odpowiednich okien do kamienicy dostarczył dystrybutor okien marki Internorm z Gdańska.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*