Przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach warto zastosować osuszacz powietrza. Dzięki niemu w krótkim czasie uda się wyeliminować wilgoć i tym samym nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, dlatego wybór konkretnego urządzenia może być trudny. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie parametry osuszaczy są najbardziej istotne?

Jakie są rodzaje osuszaczy?

Osuszacze powietrza można podzielić ze względu na sposób osuszania powietrza. Zatem dostępne są urządzenia kondensacyjne, absorpcyjne, chłodnicze i przemysłowe. Osuszanie powietrza za pomocą urządzenia kondensacyjnego i absorpcyjnego podnosi temperaturę wnętrza. Pierwsze urządzenie czyni to w niewielkim stopniu (temperatura wzrasta maksymalnie o 2 °C), a absorpcyjny osuszacz powietrza w znacznym (wzrost temperatury nawet o 10 °C).

Chłodniczy osuszacz oprócz tego, że zapewnia właściwy poziom osuszania powietrza, gwarantuje także niższą temperaturę, na przykład w nagrzanym pomieszczeniu. Natomiast przemysłowy osuszacz powietrza stosuje się na dużych przestrzeniach, gdzie przeważnie trwają prace budowlane, remontowe lub wykończeniowe.

Jakie parametry osuszacza mają znaczenie?

Chcąc wybrać konkretny model osuszacza powietrza, warto najpierw wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę. Do najważniejszych można zaliczyć:

 • pobór mocy,
 • wydajność,
 • dostępność czujników wilgotności,
 • zakres temperatur, w jakich działa,
 • zakres procentowy wilgotności powietrza, w jakich jest skuteczny,
 • głośność,
 • obecność i czytelność wskaźników poziomu wilgotności,
 • sposób obsługi,
 • wymiary,
 • gwarancja producenta,
 • marka.

Pod adresem https://www.ponako.pl/osuszacze-pomieszczen/ znajdziecie więcej informacji o parametrach osuszaczy.

Który osuszacz jest najlepszy?

Osuszacz warto dobrać do swoich indywidualnych preferencji. Urządzenie o najlepszych parametrach może bowiem nie sprawdzić się w danym wnętrzu. By nie wybrać niewłaściwego osuszacza powietrza, opłaca się już na wstępie określić jego przeznaczenie. Można łatwo oszacować w ten sposób preferowane wymiary osuszacza i jego wydajność.

Warto również sprawdzić, czy osuszanie powietrza nie będzie generować zbyt dużych kosztów związanych z poborem prądu. Zatem moc urządzenia także ma znaczenie. Najmniej znacząca jest tak naprawdę cena. Osuszanie powietrza tańszymi modelami nie jest najwyższej jakości. Urządzenia te mogą ponadto emitować jony, ozon i promienie ultrafioletowe, które w większej ilości są szkodliwe.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*