Każda płytka i podłoże wymagają odpowiedniego kleju. Jego właściwości powinny być odpowiednio dobrane, bo w przeciwnym razie gres, glazura czy terakota będą pękały lub odpadną.  Na rynku jest spory wybór klejów do płytek, ale różne nazewnictwo u poszczególnych producentów nie ułatwia wyboru i zorientowania się, co do ich konkretnego przeznaczenia. Oto garść porad, jak wybrać klej do płytek i czym się przy tym kierować.

Klej do płytek – dlaczego taki ważny?

Już krótki rzut oka na półkę w markecie budowlanym może spowodować zawrót głowy. Klejów do płytek jest kilka rodzajów, a ich nazwy handlowe niewiele mają z sobą wspólnego. Klej do płytek ma ogromne znaczenie dla trwałości glazury czy terakoty. Jego przypadkowy wybór sprawi, że w najgorszym przypadku będzie trzeba położyć nową okładzinę. Podstawowymi kryteriami, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając klej do płytek są: ich rozmiar, podłoże, miejsce położenia, odporność na naprężenia (czyli siły działające na styku płytek i podłoża), a także temperatura powietrza podczas montażu i wiązania kleju.

Najważniejsze kryteria wyboru kleju do płytek

Na tarasy, czy elewacje często wybierane są kafle wielkoformatowe. Płytki o dużych rozmiarach poddawane są dużym naprężeniom, więc najbardziej odpowiedni dla nich będzie klej o dużej zdolności do odkształcania. Kleje wysoko odkształcalne są niezbędne również wtedy, gdy odkształceniom będzie podlegało samo podłoże. Mogą je wywołać np.: wysoka temperatura lub obciążenia.

Na trwałość płytek wpływa również miejsce położenia. Kafelki na podłodze poddawane są większym obciążeniom mechanicznym niż płytki na ścianie, więc również potrzebują kleju do płytek o większej odkształcalności. Z kolei przy płytkach ściennych klej powinien uwzględniać jeszcze jeden istotny parametr – tiksotropię, co oznacza zmniejszony spływ. Dzięki tej właściwości płytki będą się dobrze trzymały powierzchni pionowych.

– Do płytek przeznaczonych do pokoju, przedpokoju, kuchni wystarczy klej o podstawowych właściwościach odkształcania. Klej o wyższych parametrach przyczepności i elastyczności jest niezbędny, gdy płytki są kładzione np.: na ogrzewanie podłogowe, gdy podłoga jest układana z płytek o wysokiej (marmur) lub niskiej nasiąkliwości (gres), przy pracach na zewnątrz, a także wówczas, gdy pojawia się konieczność szybkiego użytkowania powierzchni, na których położono okładzinę. – wyjaśnia ekspert ze sklepu chemik24.pl.

Przy wyborze kleju do płytek trzeba też zwrócić uwagę na temperaturę podczas montażu i schnięcia kleju podczas prac na zewnątrz. W ciepłe dni najbardziej odpowiedni jest klej o wydłużonym czasie schnięcia. Jeśli jednak temperatury są niższe, a dodatkowo istnieje obawa, że będą jeszcze spadać podczas wiązania kleju, należy wybrać kleje szybkoschnące.

Samodzielny wybór najlepszego kleju do płytek nie jest łatwy, bo trzeba przy tym uwzględnić kilka istotnych parametrów na raz. Zanim więc zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu, najlepiej skonsultować się z personelem sklepu z chemią budowlaną (jeśli układamy płytki samodzielnie) albo fachowcem, któremu zlecamy tę pracę.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*