Wybierając grzejnik do łazienki, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kształt, czy kolor, lecz przede wszystkim na moc oraz funkcje. Są bowiem grzejniki, których zadaniem jest wyłącznie ogrzewanie, a są również takie, które dodatkowo suszą. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Bardziej zaawansowane modele grzejników posiadają dodatkowe akcesoria, takie jak wieszaki, uchwyty, a nawet lustra. Coraz więcej osób decyduje się na grzejniki suszące, dzięki czemu można wieszać na nich pranie. Większość z nich posiada również oryginalny wygląd, przez co stanowią element dekoracyjny naszej łazienki, dlatego też często wybieramy właśnie takie.

Jaki rodzaj grzejnika wybrać?

Większość modeli grzejników łazienkowych posiada tradycyjną budowę drabinkową, czyli pionowe kolektory, które połączone są poziomymi rurkami. Dzięki takiej konstrukcji grzejniki te są bardzo praktyczne i posiadają dużą powierzchnię. Bardzo łatwo również się je montuje i dają duże możliwości aranżacji wnętrza.

Do produkcji współczesnych grzejników używa się najwyższej jakości materiałów – rurki i profile wykonane są ze stali, miedzi oraz aluminium. Dodatkowo posiadają specjalne zabezpieczenia antykorozyjne, dzięki czemu wilgoć panująca w łazience nie ma żadnego wpływu na grzejniki. Powłoki wykończeniowe różnią się od tych, które stosowane są w tradycyjnych grzejnikach, często posiadają właściwości antybakteryjne. Mogą być lakierowane, chromowane, metalizowane lub satynowane. Aby dostosować ich wygląd do naszego wnętrza, producenci oferują malowanie grzejnika na dowolny kolor.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów ich zasilania:

• Wodne – zasilane są z instalacji centralnego ogrzewania, mogą z powodzeniem zastępować tradycyjne kaloryfery, nie spełniają jednak swojej funkcji poza sezonem grzewczym. Mogą być wyposażone w ekran, który pełni funkcję dekoracyjną oraz maskują podłączenia do instalacji.
• Elektryczne – zasilane są grzałką elektryczną. Choć rozwiązanie to kojarzy się głównie z wysokimi rachunkami za prąd, najnowsze modele posiadają grzałki sterowane elektronicznie i pobierają jedynie 0,1 W energii w stanie czuwania.
• Wodno-elektryczne – zasilane są ciepłem z instalacji centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym, natomiast poza sezonem – grzałką elektryczną. Jest to rozwiązanie, które ostatnio cieszy się największą popularnością.

Jaką moc wybrać?

Wybierając grzejnik do łazienki, nie powinniśmy kierować się ich wielkością, a mocą, którą podaje producent. Charakteryzują się one bowiem niższą niż inne grzejniki tych samych rozmiarów. Jest to spore udogodnienie ze względu na pełniącą przez nie rolę suszarki. Tutaj należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak temperatura zasilania i powrotu wody w instalacji ogrzewania centralnego, wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, a także zapotrzebowanie na ciepło w łazience.
Dobrze jest przyjąć większą moc, niż w przypadku grzejników znajdujących się w innych pomieszczeniach, ponieważ w łazience przyjmujemy nieco wyższą temperaturę obliczeniową. Dodatkowo zastanówmy się nad sposobem podłączenia ich do instalacji – jeśli zdecydujemy się na zasilane dolne, warto zwiększyć moc o jakieś 10 proc.

Dodatkowe rozwiązanie

Wielu klientów ostatnimi czasy praktykuje łączenie grzejników stacjonarnych wraz z ogrzewaniem podłogowym – w takim wypadku naszą łazienkę ogrzewa podłoga, a grzejniki zamontowane na ścianach pełnią głównie funkcję suszarki na pranie oraz funkcję dekoracyjną. Wtedy możemy zdecydować się na wyjątkowo designerskie modele, które nadają wyjątkowy charakter temu pomieszczeniu.

Kupując grzejniki, zapoznajmy się z ofertą wielu producentów. Może bowiem okazać się, że bardziej opłaca się kupić nieco tańszy grzejnik, który wygląda równie dobrze. Zwracajmy uwagę nie tylko na cenę, ale również moc, materiał, z którego są wykonane oraz ich wykończenie. Producenci dają też różne okresy gwarancji na swoje produkty, standardowo jest to od 2 do 5 lat, choć znajdziemy również i takie, na które otrzymamy 8-letnią gwarancję.

Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy z armaturą grzewczą – moskal.pl

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

Zostaw komentarz

*