Ostatnio bardzo modne i coraz to bardziej popularne stało się ocieplanie poddasza pianą. Polega to na nakładaniu piany poliuretanowej poprzez natrysk jej na daną powierzchnię.

Sposób nakładania tego rodzaju ocieplenia wydaje się prosty, jest to jednak tylko pozorne stwierdzenie. Do prac potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dlatego decydując się na tego rodzaju ocieplenie musimy zdecydować się na specjalistyczną firmę.

Wszystko polega na tym, że specjalny agregat wystrzeli daną partię pianki w stronę miejsca, które chcemy ocieplić. Piana od razu zastygnie i natychmiastowo się rozszerzy.

Najpierw musimy przygotować dokładnie miejsce, na którym będzie pianka. Należy także przygotować i przypiąć kotwy, do których z kolei przytwierdzamy płyty gipsowo kartonowe, pod którymi będzie znajdować się pianka.

Na tak przygotowane miejsce, bezpośrednio na deski, nakładamy piankę. Natrysk prowadzimy od dołu ku górze, zaczynając od krokwi, następnie, dodatkowo uszczelniamy okolice kanałów wentylacyjnych i okna. Wystrzelona pianka bardzo szybko się rozrasta i w ten sposób ociepla dane pomieszczenie.

Ważne jest, w tym procesie, przygotowanie podłoża pod piankę, należy szczególnie zwrócić uwagę na wilgotność drewna, w przypadku gdy piankę dajemy na drewno. Na poddasza stosuje się najczęściej piankę tańszą czyli otwarto komórkową. Piankę nakłada się na grubość około 15 cm. Gdy mamy do dyspozycji znacznie mniej miejsca to możemy zastosować piankę zamknięto komorową, na grubość około 10 cm.

Na pianę nie nakłada się folii paro przepuszczalnej, nie ma po prostu takiej potrzeby. Nakłada się na ogół trzy warstwy pianki, potem nakłada się regipsy.

Najważniejsza w tym procesie jest dokładność i fakt, by wykonać pianką izolację jak najdokładniej.

Jaki jest koszt ocieplania pianą?

dach pokryty pianką poliuretanową
fot. materiały nadesłane

Kiedyś ta metoda ocieplania poddasza była bardzo droga, dzisiaj koszty pianki znacznie już maleją, ponieważ sama pianka nie jest już super nowością.

Jednak jest to wciąż spory wydatek, dlatego zaleca się w ten sposób ocieplać poddasza użytkowe. Koszt 1 m2, ocieplenia poddasza pianką wynosi około 50-70 zł brutto, natomiast ocieplanie wełną pozornie może wydawać się, że jest taniej to biorąc pod lupę właściwości i parametry wełny, pianka jest tańsza a dodatkowo jest materiałem znacznie lepszym. Jej ogniotrwałość jest bardzo wysoka a ścisłość pianki powoduje, że poddasze jest bardzo dobrze ocieplone. Pianka nie kruszy się, przez co nie powstają żadne ubytku. Jedna z Podlaskich firm oferuje darmową wycenę za pomocą kalkulatora na swojej stronie: https://vizo.pl/pomiar-i-wycena/

Wady pianki PUR

Pianka poliuretanowa nie jest odporna na promieniowanie UV. W przypadku gdy nakładamy ją na zewnętrzne partie, należy ją dodatkowo zabezpieczyć specjalną farbą. Jeśli ocieplamy nią poddasza nic nie może jej zaszkodzić. Należy także zawsze pilnować wykonawców, aby nie zużyli zbyt dużo wody do wyprodukowania pianki. Woda może odparować i wtedy warstwa pianki nie będzie zbyt trwała.

Należy więc zawsze sprawdzać również deklarację właściwości użytkowych lub aprobatę danych technicznych, by mieć porównanie zgodności rzeczywistych wartości piany z tymi obiecanymi w dokumentach.

Piana jest dobrym materiałem na ocieplenie poddasza należy tylko jeszcze mieć dobrą, sprawdzoną i uczciwą ekipę wykonawców.

Jedną z firm cieszących się popularnością i dobrymi opiniami z terenów woj. Podlaskiego, Mazowieckiego, Warmińsko-mazurskiego jest firma VIZO – na swojej stronie internetowej vizo.pl znajduje się pełna oferta i bogata galeria dotychczasowych realizacji.

logo firmy vizo

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*