Skalniak – ciekawe rozwiązanie dekoracyjne, dzięki któremu możesz cieszyć się klimatem górskiej natury we własnym ogrodzie. Budowa tego obiektu jest jednak czasochłonna, dlatego warto zaplanować ją już teraz. Jak zaprojektować przestrzeń w ogrodzie, aby znaleźć dobre miejsce na skalniak? Jakie rośliny dobrać do niego? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Na początku warto rozstrzygnąć wątpliwość prawną – czy skalniak jest obiektem małej architektury ogrodowej, który można wybudować bez zezwolenia? Niestety prawo nie rozstrzyga tej kwestii jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, jak duży ogród skalny chcesz postawić i jakie obostrzenia na inwestorów nakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Skromny murek o wysokości 0,5 m z kilkoma średniej wielkości kamieniami nie powinien stanowić kłopotu, natomiast znane są przypadki, w których wysoka na ponad 2 m kamienna budowla przyciągnęła uwagę policji oraz inspektorów budowlanych.

Gdy już rozstrzygniesz te wątpliwości, możesz zacząć planowanie budowy skalniaka. Pomożemy Ci uniknąć wszelkich kłopotów już na etapie projektowania ogrodu skalnego, dzięki czemu wiosną Twój ogród zyska zupełnie nowy charakter.

Jak zagospodarować przestrzeń pod skalniak w ogrodzie?

Najlepszy czas na rozpoczęcie budowy skalniaka w ogrodzie to początek wiosny – jest wówczas ciepło, lecz jeszcze nie panuje upał utrudniający budowę oraz sadzenie. Rośliny sadzone na skalniaku wiosną mają również dostatecznie dużo czasu, aby ukorzenić się do jesieni i zimy.

Po ustaleniu, kiedy przystąpisz do realizacji projektu, warto pomyśleć o konkretnym miejscu na skalniak. Najlepiej, jeśli kamienne zabudowanie umieścisz:

 • w miejscu osłoniętym przed wiatrem, tak aby rośliny oraz ziemia nie przesychały;
 • na południowej lub południowo-zachodniej stronie wzniesienia, gdzie rośliny mają zapewnione optymalne nasłonecznienie;
 • w miejscu, w którym w pobliżu kilku metrów nie znajdują się drzewa nadmiernie zaciemniające skalniak;
 • w miejscu, gdzie skalna kompozycja będzie wyglądała naturalnie.

Jeśli potrzebujesz zwizualizować sobie położenie skalniaka, to skorzystaj z wirtualnego ogrodu Ziemovita, dzięki któremu możesz zaplanować przestrzeń w Twoim ogrodzie jeszcze dokładniej. Pamiętaj również o tym, że skalniak może mieć bardzo różne rozmiary i różny wygląd – gotowe projekty, których jest dużo w internecie, powinny służyć wyłącznie jako inspiracja.

Skarpa pod skalniak – o czym pamiętać?

Kiedy już będziesz wiedział, w jakim miejscu ma się znaleźć ogród kamienny, zadbaj o stan skarpy, gdzie umieścisz kamienie. Oprócz wykonania standardowych prac ogrodowych (odchwaszczania, usuwania gałęzi, spulchniania gleby) należy pamiętać o tym, aby położyć na skarpie warstwę żwiru, ponieważ ta sprawi, że między roślinami porastającymi skalniak nie będą tworzyły się zastoje wodne.

Następnie wysypuje się warstwę żyznej gleby – dobraną oczywiście w zależności od tego, jakie rośliny wybierzesz do skalniaka. Pewne jest jedno: gleba powinna mieć dobrą przepuszczalność wody. Możesz w tym celu zmieszać ze sobą:

 • zwykłą ziemię ogrodową,
 • piasek,
 • drobny żwir,
 • torf tutaj istotne jest dobranie produktu o odpowiednim pH. Część roślin, które dobrze prezentują się na skalniakach (jak np. wrzosy i wrzośce), jest kwaśnolubna, dlatego przyda im się torf ogrodniczy kwaśny Ziemovit.

Grubość warstw żwiru oraz ziemi na skalniaku powinna być dostosowana do Twoich potrzeb oraz do wysokości skarpy – mniejsze wzniesienie wymaga wysypania większej ilości podłoża. Dopiero na tak przygotowany teren kładzie się kamienie. Możesz albo kupić je w sklepie ogrodniczym, albo zebrać w lesie lub na Twojej działce. Na skalniaku dobrze prezentują się:

 • piaskowiec,
 • tuf wapienny,
 • kwarcyt.

Układając kamienie na skalniak, warto pamiętać o tym, by tworzyły one kształt litery V, przy czym największe kamienie stanowią szczyty ramion. Taki układ pozwala zatrzymać glebę przed zsuwaniem się (np. w czasie ulewy).

Rośliny na skalniaki – jakie wybrać?

Skoro już zaplanowałeś umiejscowienie skalniaka oraz materiały, z których powstanie, warto pomyśleć o tym, co będzie go zdobiło. Najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju krzewy, ponieważ nie zwiększą zacienienia i przez długi czas będą wyglądały efektownie, np.:

 • karłowate odmiany świerków,
 • cyprysiki,
 • kuliste tuje.

Dobrym rozwiązaniem okażą się także trwałe oraz kolorowe byliny, takie jak:

 • gęsiówka kaukaska,
 • sasanka,
 • goździk skalny.

Z roślin na skalniaku warto tworzyć różnorodne kompozycje kolorystyczne, tak aby jak najbardziej zbliżyć skalniak do wyglądu górskich zboczy. Jeśli szukasz więcej porad ogrodniczych, zajrzyj do poradnika Ziemovita, aby Twój ogród żył kwitnąco przez cały rok.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

Zostaw komentarz

*