Wybór nowego mebla czy kolorystyki tkanin jest dziś przerażająco wielki. Człowiek może być nieco przytłoczony możliwościami. W takiej sytuacji łatwo dać się zwariować. A najważniejszy jest plan i spokój. Pomożemy ci zaplanować wybór tkanin do twojego mieszkania.

Podstawą wykończenia wnętrza są tkaniny obiciowe mebli. Ich wybór jest ogromny. Przeróżne faktury, kolorystyka. Jak wybrać z tej ilości to, co najbardziej się podoba? Może uda nam się nieco rozjaśnić w głowach. Pomóc w wyborze odpowiednich połączeń i kolorów, bo przecież w każdym domu spotyka się meble pokryte tkaniną, a wystrój domu tylko na tym zyskuje charakteru. Nowoczesne tkaniny obiciowe dziś są i gładkie, i jednobarwne, i wielobarwne, z wzorami płaskimi i przestrzennymi. Nie zawsze też jesteś skazana na zakup nowego mebla. Dziś w hurtowaniach tkanin tapicerskich i u tapicerów mamy ogromny wybór tkanin, dzięki czemu można staremu meblowi dać nowe życie.

Zalety tkanin obiciowych

Oprócz tych oczywistych, czyli dekoracyjnych, tkaniny obiciowe mają dodatkową zaletę, a mianowicie wygłuszają nieco dźwięki w pomieszczeniach, dzięki czemu odgłosy z kuchni, łazienki czy telewizora są bardziej przyjazne dla ucha. No i sama faktura materiałów obiciowych, fakt, że na miękkim fotelu przyjemnie posiedzieć, fakt, że meble jest miły i przyjemny w dotyku, zachęcają do wykorzystania w urządzaniu wnętrza właśnie tego, co oferują meble tapicerowane i tkaniny obiciowe. Tkaniny obiciowe muszą posiadać wysoką odporność na rozciąganie i zabrudzenia. Dzięki temu będą trzymać formę w czasie użytkowania. Niedozwolone są wszelkie przesunięcia się szwów, wgnieceń i wybrzuszeń.

Zachować harmonię wnętrza

Harmonia oznacza brak chaosu, bałaganu, krzykliwych połączeń. We wnętrzu urządzonym harmonijnie chce się przebywać i chce się odpoczywać. A po to przecież tworzymy i kreujemy nasze mieszkania przecież. Po to, żeby się w nich dobrze czuć, nie można więc ich przeładować formą czy kolorem, bo zaczną nas dominować i męczyć, a nie odprężać. Wybór tkaniny obiciowej nie będzie rzeczą łatwą. Zbyt dużo jest różnych możliwych opcji. Warto więc zastanowić się nad kilkoma aspektami

Kolorystyka i kompozycja wnętrza

Co chcemy w naszym mieszkaniu uzyskać? Jakiej gamy kolorystycznej lub wzorniczej się trzymamy? To są rzeczy, które naprawdę trzeba dobrze przemyśleć. Warto znaleźć kolor przewodni danego pomieszczenia i przewodni motyw, a potem mocno trzymać się planu, gdyż w w ferii barw łatwo stracić z oka pierwotną, zakładaną i dobrze opracowaną koncepcję wnętrza. Dobrze, jeśli w tkaniny w danym pomieszczeniu będą się łączyć kolorem lub motywem dominującym, będą albo tłem albo podkreśleniem. Ciekawa tkanina sama w sobie może być motywem dominującym.

Domownicy

Mieszkając z psem lub kotem, który uwielbia wylegiwać się na kanapach… cóż … trzeba pogodzić się z faktem, że nie wszystko da się naszym domu wykorzystać. Możesz mieć białą, pluszową kanapę, ale współczuć można tylko czasu spędzonego na czyszczeniu jej z sierści i śladów łap. Tak samo dzieci. Rozlane napoje, kanapy czy sofy umazane bliżej nieokreślonymi środkami pochodzenia naturalnego lub pochodzącymi z piórnika albo damskiej kosmetyczki. Masz w domu dzieci i zwierzęta? Szukaj czegoś, co będzie łatwe do czyszczenia, odporne na plamy. Wybierz kolor, na którym niewielkie zabrudzenia są niewidoczne, na przykład wszelkiego rodzaju melanże.

Pamiętaj też, że gdy mebel często używany obity jest delikatną tkaniną, szybciej będzie nosił ślady zużycia i zabrudzenia. Dobrze przemyśl wybór, bo inne tkaniny będą nadawały się do przytulnej sypialni, a inne do salonu, w którym co tydzień spotykacie się z przyjaciółmi na pokerka.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Zakład Tapicerski Wojciecha Millera z Bronisz koło Warszawy – http://tapicer.warszawa.pl
Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*