Jeśli posiadamy działkę z ogrodem musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do jego pielęgnacji. W dostępnej ofercie sklepów mamy na tyle szeroki wybór, że łatwo się w nim pogubić. Jak zatem wybrać najlepsze i najbardziej przydatne narzędzia ogrodowe (zobacz)?

W ogrodzie większość wykonujemy jedynie sezonowo, jednak należy pamiętać, że cyklicznie musimy je powtarzać. W tym celu musimy wybrać narzędzia, które posłużą nam na wiele sezonów. Muszą być one trwałe, wykonane z odpornych materiałów. Ponadto powinny być ergonomiczne i łatwe w użytkowaniu. Jeśli szukamy rozwiązania na wiele lat, nie warto na siłę szukać oszczędności. Dobrej jakości narzędzia ogrodowe będą lekkie, dobrze wyprofilowane, posiadające cechy ułatwiające prace.

Co zawiera podstawowy zestaw narzędzi do ogrodu?

 • grabie – najlepiej zakupić dwa rodzaje (jeden z miękkimi pazurkami do liści i trawy, drugi z twardszymi końcówkami do wyrównania ziemi i usuwania kamieni, odpadków),
 • łopata i szpadel – niezbędne do kopania, przesypywania oraz usuwania nadmiaru ziemi,
 • sekatory – mniejsze pozwolą nam przycinać cienkie pędy, a większe pomogą zadbać o żywopłot i przyciąć gałęzie,
 • małe łopatki – umożliwią sadzenie roślin,
 • pazurki – dzięki nim spulchnimy ziemię,
 • motyki – pomogą wzruszyć ziemię oraz pozbyć się chwastów,
 • wąż ogrodowy lub konewki – niezbędne do nawodnienia ziemi i dbania o zieleń w ogrodzie,
 • kosiarka – niezbędna, jeśli chcemy mieć zadbany trawnik (do mniejszych powierzchni może być elektryczna, do większych – spalinowa),
 • taczka lub wózek – w zależności od wielkości ogrodu należy dobrać ich odpowiedni rozmiar,
 • piła – pomoże usunąć grubsze konary,
 • nożyce – pomocne przy przycinaniu trawy w miejscach niedostępnych dla kosiarki (np przy kamieniach koło oczka wodnego).

Dobrze jest zainwestować na początku w podstawowy zestaw, który zapewni nam ładny, cieszący wygląd ogród. Nie musimy decydować się na wszystkie narzędzia wymienione w powyższej liście. Najlepiej zastanowić się, które z nich będą najbardziej przydatne i użyteczne na początek. Jest to niezwykle cenna rada zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ogrodem. Należy pamiętać, że w miarę rozwoju pasji zestaw możemy uzupełniać. Na początku nie warto zatem decydować się na wymyślne rozwiązania.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

 1. Jeśli ktoś dba o swój ogród to powinien mieć większość z tych narzędzi. Ja staram się na bieżąco dokupować coś nowego. Ostatnio np. moim nowym nabytkiem zostały widły cellfastu. Już planuję co będzie następne

Zostaw komentarz

*