Dzięki zamontowanym w budynku drzwiom przeciwpożarowym możemy zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia do innych pomieszczeń. Najczęściej drzwi tego rodzaju montowane są w obiektach użyteczności publicznej, w biurach, galeriach handlowych, ale także w budynkach wielorodzinnych.

W sprzedaży możemy znaleźć drzwi przeciwpożarowe o różnych parametrach, zarówno atestowane, jak i nieatestowane. Ich model powinniśmy przede wszystkim dopasować do miejsca montażu oraz wymogów prawnych. które określają odpowiednie ustawy i rozporządzenia.

Drzwi przeciwpożarowe z normą

Gdy liczy się dla nas wysoka skuteczność ochrony przeciwpożarowej, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na drzwi przeciwpożarowe (kliknij) atestowane. Obowiązującą normą jest norma PNB 02851-1:97, która dzieli drzwi na różne klasy w zależności od tego, jak długo mogą być wystawione na działanie ognia.

W związku z tym wyszczególniono modele EI15, EI30, EI60, EI90, EI120, gdzie symbol EI wyznacza szczelność i izolacyjność ogniową, a liczba po nim jest oznaczeniem minut, które drzwi wytrzymują podczas pożaru. W związku z tym drzwi EI15 wytrzymają 15 minut, natomiast EI120 już dwie godziny.

Oprócz tego na drzwiach stosuje się symbole takie jak: C na drzwi samozamykające się i S jako określenie dymoszczelności.

Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Drzwi przeciwpożarowe powinny być solidne i powinny zapewniać odpowiednią ochronę przeciwpożarową, ale również termiczną wtedy, gdy montowane są jako przegroda z zewnątrz budynku. Drzwi te możemy zakupić również z przeszkleniami.

Warto też sprawdzić, czy drzwi wyposażone są w samozamykacz, który powoduje, że drzwi zamykają się samoczynnie, nawet jeżeli nie zostaną domknięte. Tańszą alternatywą dla samozamykacza jest sprężyna, ale takie drzwi przeciwpożarowe wymagają okresowej regulacji, a z czasem sprężyna może się rozciągnąć i drzwi przestaną się domykać.

W dobrych drzwiach przeciwpożarowych powinny znajdować się również uszczelki dymoszczelne, które chronią przed przedostawaniem się dymu, a także listwa opadająca, która zmniejsza przenikanie ognia z zewnątrz do środka i ze środka na zewnątrz.

Ofertę na drzwi przeciwpożarowe oferuje firma Lupusfire.pl.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*