Układanie płyt warstwowych jest czynnością, którą należy wykonywać według ściśle określonych zasad. W przeciwnym wypadku mogą powstać rozwarstwienia osłabiające stan całej konstrukcji.

Układanie płyt warstwowych

Przed przystąpieniem do układania płyt należy sprawdzić stan szkieletu. Jego konstrukcja powinna być prosta, gdyż nawet niewielkie odchylenie może spowodować powstanie luk, a tym samym rozszczelnienie budynku. Nie mniej ważne jest sprawdzenie, czy płyty warstwowe nie są uszkodzone. Tu dużą rolę odgrywa to, gdzie zostały zakupione. Płyty warstwowe to materiał cieszący się dużą popularnością i sprzedawany przez wielu producentów ‒ warto postawić na tych renomowanych, jak np. Balex. Po sprawdzeniu stanu płyt można przystąpić do zdjęcia folii ochronnej, układania płyt i montażu uszczelnień.

Pierwszą płytę montuje się za pomocą łączników w taki sposób, by przechodziły one do elementu konstrukcji. Dużo uwagi trzeba poświęcić stolarce drzwiowej, okiennej i doświetlom. Przy zakupie tych elementów należy sprawdzić, czy są wyposażone w zamki umożliwiające ich przyczepienie do płyt warstwowych. Jeżeli te kryteria są spełnione, można przystąpić do układania i przycinania płyt. Potrzebne będą do tego narzędzia do obróbki metalu, np. wyrzynarka. Pamiętajmy jednak, by nie używać szlifierki kątowej, gdyż jej ostrze mogłoby uszkodzić powłokę antykorozyjną.

Podczas montażu płyt należy dokładnie je docisnąć ‒ w przeciwnym wypadku powstaną rozszczelnienia. Ostatni etap to instalacja obróbek maskujących, takich jak: cokół, kalenica, naroża, styki i wiatrownica.

O czym warto pamiętać przed montażem płyt warstwowych?

Nie każdą płytę montuje się w ten sam sposób. Metoda montażu powinna być wybrana adekwatnie do rodzaju materiału. Płyty ścienne zazwyczaj mocowane są przy użyciu łączników, których górne elementy pozostają widoczne od strony zewnętrznej – do mocowania używa się najczęściej łączników przelotowych. Łącznik powinien być wkręcony w górną część fali (grzbietu). Płyty warstwowe montuje się przy użyciu wkrętów samowiercących lub samogwintujących – zazwyczaj produkowane są one ze stali ocynkowanej, choć dostępne są również modele ze stali nierdzewnej. Pod wkrętem zawsze powinna znaleźć się podkładka ze stali lub aluminium.

Nawet najlepsze jakościowo płyty nie spełnią swojej funkcji, jeżeli nie zostaną poprawnie zamontowane. Sposób montażu musi być zgodny z projektem i z rodzajem płyty. Przed przystąpieniem do układania płyt należy sprawdzić, czy projekt ściany osłonowej zawiera niezbędne informacje konstrukcyjne, takie jak grubość rdzenia płyt i dane dotyczące rozmieszczenia łączników i przęseł. Nie mniej ważne jest zachowanie wymiaru i kształtu płyt warstwowych. Wymiary należy sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W trakcie prac budowlanych może to być problematyczne zadanie, do wykonania którego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a prace ulegną przez to opóźnieniu, powodując niepotrzebny stres.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*