Obecnie nie ma jednego dominującego nurtu we wnętrzach. Można zdecydować się na geometrię w wydaniu eleganckim, jak art déco, lub klasykę minimalizmu skandynawskiego. Miłośnicy nietuzinkowej surowości mogą zaś zainteresować się industrializmem. Czym się on wyróżnia i jak go wykorzystać w modnym wnętrzu? Warto pamiętać, że aby cieszyć się nową aranżacją, wcale nie trzeba przeprowadzać domowej rewolucji. Jak tego dokonać w sposób pokojowy i prosty?

Czym wyróżnia się styl industrialny?

Ponieważ styl ten wywodzi się z przestrzeni pofabrycznych, które zaadoptowano na potrzeby mieszkaniowe, przestrzenie są zazwyczaj obszerne, wysokie i jasne. Do wykończenia wykorzystuje się surowe drewno, beton i metal, o powierzchniach nadgryzionych zębem czasu lub też stylizowanych na stare.

Wszystkie przedmioty, ściany i podłogi są surowe, pozbawione nadmiernych elementów dekoracyjnych, co bynajmniej nie oznacza, że nie mogą być estetyczne. Zazwyczaj ich dekoracyjność wiąże się z samymi materiałami – ich kolorem i fakturą.

Jakie materiały stosować we wnętrzu?

Walor estetyczny wnętrz industrialnych lub z elementami stylu postfabrycznego najczęściej ma związek z zastosowanymi surowcami.

Beton w różnych odsłonach

Oprócz samych ścian i podłóg, beton coraz częściej wykorzystuje się do wytwarzania nowoczesnych i minimalistycznych elementów wyposażenia wnętrz. Wielką popularnością cieszą się blaty betonowe do kuchni, ale można też znaleźć zlewy oraz umywalki wykonane z tego materiału. Są niezmiernie trwałe oraz pozwalają zrobienie produktu na zamówienie, w pełni odpowiadającego potrzebom klienta.

Ostatnie miesiące przyniosły również wzrost zainteresowania lampami z betonu, o chropowatej, surowej strukturze. Tego typu produkty można znaleźć w ofercie sklepu Lampy.it – przyjmują ascetyczne formy, które sprawdzą się w przestrzeniach industrialnych, minimalistycznych oraz w stylu globalnego nomady.

Ceglane ocieplenie przestrzeni

Pomieszczenia w stylu industrialnym zazwyczaj są chłodne. Aby je ocieplić, warto zastosować ściany lub ich fragmenty wzniesione z cegły. Może to być jedna, ceglana ściana lub cała wyspa kuchenna. Piękny i naturalny kolor tego materiału świetnie komponuje się z betonem strukturalnym, równocześnie urozmaicając przestrzeń.

Metal – praktyczny i elegancki

Trzecim powszechnie stosowanym surowcem pozostaje metal. Stanowi najczęściej wybierany materiał do produkcji wyposażenia wnętrz – zwłaszcza mebli oraz lamp. Ich forma bywa skrajnie prosta, pozbawiona wszelkich, zbędnych ozdób.

Ciekawym rozwiązaniem są lampy zbudowane wyłącznie z siatki, otaczającej żarówkę. Pomimo konotacji z przestrzeniami magazynów i fabryk, projekty tego typu potrafią wyglądać niezmiernie elegancko i dekoracyjnie, zwłaszcza jeśli użyje się ozdobnych żarówek.

Styl industrialny małym kosztem – jakich elementów dekoracyjnych użyć?

Aby stworzyć ciekawą przestrzeń z elementami industrializmu, bynajmniej nie musimy zmieniać całej aranżacji wnętrza. Często nie trzeba wymieniać wszystkich mebli, a wystarczy wprowadzić kilka dodatków i pojedynczych przedmiotów.

Lampy industrialne – mały produkt, dający wielki efekt

Lampy, oprócz funkcji czysto użytkowej, stanowią równocześnie jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Jeśli pragniemy odmienić przestrzeń, warto postawić na nową lampę, wykonaną z betonu lub metalowej siatki, która wprowadzi do pomieszczenia nieco surowej elegancji.

Włączniki światła – zapomniany element dekoracyjny

Choć często o nich nie pamiętamy, włączniki światła to niezmiernie istotny element aranżacji wnętrza. Obecnie z łatwością można zastąpić standardowe plastikowe rozwiązania, produktami w pełni odpowiadającymi konkretnej przestrzeni, wykonanymi choćby z metalu lub fakturalnego betonu.

Skrzynki i pojemniki na wszystkie drobiazgi

Styl industrialny powinien być również praktyczny. Dlatego też warto zainwestować w rozmaite skrzynki, a także betonowe, proste wazony lub osłonki na doniczki, które w łatwy sposób pomagają wnieść nieco domowego ciepła i porządku do nawet najbardziej ascetycznej przestrzeni.

Styl industrialny łączy elementy funkcjonalne z surową estetyką. Stanowi świetną alternatywę dla towarzyszących nam od lat styli skandynawskich. To nowa odsłona minimalizmu, która potrafi przybierać różne formy i wpisywać się niemal w każde wnętrze, niekoniecznie mieszczące się w dawnej fabryce.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*