Płyty betonowe idealnie sprawdzą się podczas urządzanie działki. Mają szerokie zastosowanie. Są doskonałą alternatywą zamiast kostki brukowej, sprawdzą się także układane na taras. Warto zauważyć, że płyty betonowe są niezwykle trwałe i odporne na mrozy. Nie blakną też pod wpływem promieni słonecznych.

Przygotowanie podłoża to podstawa

Oczywiście trzeba posiadać odpowiedni projekt, aby całą praca przebiegała bez zakłóceń, czy też opóźnień. Na samym początku należy odpowiednio przygotować nawierzchnię. Konieczne jest dokładne oczyszczenie terenu z wszelkiego rodzaju dużych kamieni, czy też korzeni oraz wykorytowanie go. W przypadku widocznych spadków, koniecznie trzeba wyrównać teren, aby w tym miejscu płyta betonowa dobrze się trzymała. Do tego celu można użyć piasku. Kolejny krok zależy w dużej mierze od rodzaju podłoża. W przypadku gruntów przepuszczalnych nie trzeba wykonywać podsypki piaskowej, natomiast w sytuacji, gdy na terenie występują grunty nieprzepuszczalne warto wykonać podsypkę piaskową na około 10 do 20 cm. Oczywiście, jeżeli podłoże jest przygotowywane na podjazd należy zwiększyć wysokość podsypki. Konieczne jest także zagęszczenie terenu pod płyty betonowe. Producent poleca także użycie zagęszczarki.

Obrzeża i podbudówka mają znaczenie

Kolejnym krokiem po dokładnym przygotowaniu terenu jest wykonanie obrzeży. Zapewnia to stabilność, a także znacznie ułatwia pracę. Do tego celu można wykorzystać zarówno palisady ogrodowe, jak i obrzeża palisadowe. Nie są one drogie, a dają imponujący efekt. Sprawdzą się także elementy stopni schodowych pod warunkiem, że zostaną one ułożone na warstwie półsuchego betonu. Teraz pozostaje już tylko ułożenie warstwy mrozoodpornej. Do tego celu trzeba użyć kruszywa łamanego.

Układanie płyt betonowych to nie problem!

Gdy już posiadamy odpowiednio przygotowany teren, możemy przejść do układania płyt betonowych. Tutaj również należy mieć odpowiedni plan, aby podczas prac żadna płyta betonowa, nie została uszkodzona. Zatem pracę warto rozpocząć od środka i przechodzić w stronę zewnętrzną. Cały czas należy pamiętać o kontrolowaniu właściwego poziomu płyt betonowych. W razie jakichkolwiek różnic należy wyrównać wysokość płyt betonowych. Producent rekomenduje użycie białego młotka gumowego. Koniecznie należy użyć urządzenia w takim kolorze, gdyż czarna guma mogłaby pozostawić ślady, które ciężko byłoby usunąć. Żadna płyta betonowa nie może być także dociskana za pomocą zagęszczarki, czy też wibratora mechanicznego, gdyż mogłaby bardzo łatwo pęknąć. Układając płyty betonowe należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Powinny być one równe i mieć szerokość od 10 do 15 mm. Aby ułatwić sobie pracę i zachować równe odległości można skorzystać z krzyży spoinowych.

Impregnacja jest ważna

Aby móc przejść do ostatniego etapu układania płyt betonowych, producent zaleca impregnacje. Dzięki niej powierzchnia nie jest tak podatna na zabrudzenia. Jest także łatwiejsza w czyszczeniu oraz bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Wszystko to zdecydowanie zwiększa jej trwałość oraz przedłuża na wiele lat estetyczny wygląd. Producent płyt betonowych poleca do impregnacji metodę natrysku bezciśnieniowego, bądź też naniesienie impregnatu za pomocą pędzla. Impregnat warto nałożyć w dwóch warstwach, a w przypadku wykonywania pędzlem należy mieć założone rękawiczki ochronne.

Fugowanie – ostatni krok

Na samym końcu wykonujemy fugowanie. Zatem każdą szczelinę wypełniamy np. drobnym piaskiem. Należy go rozsypać na nawierzchni, a następnie rozprowadzić za pomocą miotły. Czynność powtarzamy, do momentu, aż wszystkie spoiny zostaną wypełnione. Producent płyt betonowych do fugowania poleca także wypełnienie spoin fugą żywiczną. Jej nakładanie jest równie proste, ale zdecydowanie szybsze.

Płyty betonowe można ułożyć samodzielnie i wcale nie jest to takie trudne. Oczywiście wymaga precyzji i wprawy, ale niemal każdy sobie z tym poradzi. Samo układanie jest proste, pod warunkiem, że odpowiednio wykona się podbudowę. Producent płyt betonowych przypomina, że ważne jest także zachowanie odpowiedniej szerokości spoin, tutaj praca na oko się nie sprawdza.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem płyt betonowych BetBlok System.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*