Budowa domu pochłania bardzo dużo pieniędzy. Od samych kalkulacji zaczyna boleć głowa. Zamiast załamywać ręce dobierając kolejne kredyty w bankach, lepiej poświęcić trochę czasu na rozsądne kalkulacje. Mimo wszystko da się przyciąć koszta i zmniejszyć budżet budowy domu bez ogromnych wyrzeczeń. Zobacz na czym możesz oszczędzić podczas budowy domu.

Zakup działki rolnej – Zamiast działki budowlanej wybierz działkę rolną z możliwością przekształcenia jej w budowlaną. Grunt orny należy przekwalifikować na budowlany i uzyskać pozwolenie na budowę.

PLUSY: Poniesione koszty będą zdecydowanie niższe od kosztów zakupu działki budowlanej o tej samej powierzchni.

MINUSY: Procedury odralniania gruntu często trwają kilka miesięcy.

Odpowiednia lokalizacja – działka na terenie dużej aglomeracji jest bardzo droga. Lepiej szukać czegoś oddalonego od miasta. Im dalej od centrum, tym cena bardziej przystępna.

PLUSY: Bardzo duża różnica w cenie działki.

MINUSY: Zdarza się, że niższa cena jest spowodowana brakiem dostępu do mediów. Rosną koszta dojazdu do pracy.

Wybór firmy budowlanej – poświęcenie czasu na dokładne zapoznanie się z ofertami kilku wykonawców może przynieść znaczne oszczędności.

PLUSY: oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

MINUSY: Tańsze firmy nie dysponują własnym ciężkim sprzętem i trzeba będzie go dodatkowo wynajmować.

Wydajne materiały – decydując się na betony samozagęszczalne zamiast standardowych, możemy zaoszczędzić na kosztach ekipy wykonawczej. Wybór takiej mieszanki wymaga mniejszej ilości pracowników i trwa o wiele krócej.

PLUSY: Oszczędzamy koszta poniesione na ekipę budowlaną i oszczędzamy czas.

MINUSY: Koszt początkowy takich materiałów jest dość wysoki.

Tanie materiały – najprostsza oszczędność, która niesie za sobą różne skutki. Uda Ci się zaoszczędzić jeżeli kupujesz materiały z atestem, towar wiarygodnych producentów.

PLUSY: Kupujesz tańsze materiały i zamienniki.

MINUSY: W perspektywie czasu oszczędności okażą się pozorne – dom będzie wymagał remontu, a instalacje i wyposażenie – napraw.

Robocizna – można zlecić budowę taniej firmie lub budować dom samemu. Niestety (szczególnie w przypadku pierwszej opcji) jest to obarczona ryzykiem decyzja. Najczęściej jest tak, że im lepszy fachowiec, tym wyższa cena za usługę.

PLUSY: Niskie lub zerowe koszta budowy domu

MINUSY: Tani wykonawcy są nieudolni. Budowa na własną rękę łączy się z brakiem wolnego czasu.

Projekt domu – na etapie projektu domu możemy zastosować zmiany w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń. Korzystniejsze dla osoby budującej jest uwzględnienie garażu od razu w projekcie, niż wybudowanie go w późniejszym terminie jako dobudówkę. Każdy dodatkowy pokój kosztuje około 40 tyś. zł.

PLUSY: Dowolność konfiguracji oszczędności (możemy zmniejszyć garaż, a jego kosztem powiększyć pomieszczenie mieszkalne)

MINUSY: Dostosowujemy wymarzoną koncepcje to bardziej rozsądnych rozwiązań

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*