Prawidłowe rozplanowanie wnętrza posiadanego domu lub mieszkania stanowi jeden z najważniejszych aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wykonywania prac remontowych lub adaptacyjnych. Przede wszystkim bowiem posiadane lokum spełniać ma swoje podstawowe funkcje związane z użytecznością i funkcjonalnością, pozwalając zaspokoić potrzeby mieszkaniowe oraz przechować wszystkie przedmioty i akcesoria, które trzymane są tradycyjnie w mieszkaniu. Aby dobrze zaprojektować mieszkanie warto też zadbać o prawidłowe umiejscowienie wszelkich niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego i elektroniki, po to, aby w codziennym życiu nie musieć korzystać z niezliczonej ilości przedłużaczy oraz okablowania. Wszystkiego tego uniknąć można poprzez odpowiednie podejście na etapie aranżacji, uwzględniającej nasze potrzeby oraz istniejące uwarunkowania lokalowe.

Chcąc dobrze zaprojektować mieszkanie musimy skupić się w pierwszej kolejności na tym, aby tak dopasować układ poszczególnych pomieszczeń, by przemieszczanie się pomiędzy nimi oraz wykonywanie podstawowych czynności domowych było możliwie najprostsze i nie nastręczało nam żadnych trudności. Warto dopasować rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia do uwarunkowań związanych z układem instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i ciepłowniczych. Jeżeli natomiast jesteśmy jeszcze na etapie budowy lub wykańczania domu (mieszkania), możliwe do rozważenia jest też odejście od projektu architektonicznego lub wykonawczego oraz przebudowa instalacji elektrycznych po to, by zmienić na bardziej przyjazne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych lub włączników światła. Dotyczy to w równym stopniu wszystkich pomieszczeń, jednakże szczególną uwagę należy przywiązywać do tego jeżeli chodzi o kuchnię (z uwagi na konieczność połączenia wszystkich trzech instalacji oraz dopasowania mebli i sprzętów do miejsca przygotowanego na odbiór wody i kanalizacji).

Oczywiście, poza względami czysto praktycznej natury, istotne jest także i to, abyśmy sami dobrze czuli się w mieszkaniu. Nie możemy więc zapomnieć o aspektach wyłącznie estetycznych, które wpływać będą na komfort zamieszkiwania oraz przebywania w poszczególnych pomieszczeniach. Pomimo tego, że w ostatnich latach największą popularnością cieszą się wnętrza wykończone i urządzone w minimalistycznym, skandynawskim stylu, nie oznacza to bynajmniej abyśmy zmuszeni byli do czerpania właśnie z tych wzorów. Jeżeli chodzi o wystrój mieszkania, to przede wszystkim odpowiadać ma ono naszym własnym upodobaniom i oczekiwaniom – tak jeśli chodzi o materiały użyte do jego wykończenia (płytki, panele, drewno, kamień), jak również wykorzystane kolory oraz techniki budowlane. Coraz częściej jednak, dla zweryfikowania własnych pomysłów i koncepcji, osoby decydujące się na gruntowny remont mieszkania udają się po poradę do architektów wnętrz oraz specjalistów od planowania przestrzennego po to, aby uzyskać wyczerpującą poradę na temat tego jak dobrze zaprojektować własne mieszkanie.

Więcej o projektowaniu mieszkań na www.arte-interni.pl

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*