Budynek, który ma przetrwać lata, powinien być posadowiony na jak najbardziej solidnych fundamentach. Bez spełnienia tego warunku praktycznie nie jest możliwe bezproblemowe użytkowanie budynku przez długie lata. Oczywiście podstawowe znaczenie ma jakość zastosowanych do wykonania fundamentu materiałów oraz precyzja, z jaką zostały wykonane prace. Często jednakże inwestorzy zapominają o zwróceniu szczególnej uwagi na jeszcze jeden, niezwykle istotny element – izolację fundamentów.

Po co izolować fundamenty?

Powyższe pytanie wydaje się dość oczywiste – w końcu przecież fundamenty są umieszczone w ziemi i w zdecydowanej większości przypadków nie mieszczą się za nimi żadne pomieszczenia. Wydawać by się więc mogło, że dodatkowe izolowanie tego elementu jest zbędne. Nic bardziej mylnego, bowiem to właśnie od fundamentów wilgoć i wynikające z niej grzyby rozpoczynają swoją wędrówkę ku wyższym partiom konstrukcji budynku.

Trudno więc sobie wyobrazić trwały budynek z niezaizolowanymi fundamentami. Jak więc powinno wyglądać odpowiednie zabezpieczenie tej części konstrukcyjnej, aby zapomnieć o ewentualnych problemach na długie lata? Warto na początek przyjrzeć się rodzajom izolacji, jakie stosowane są we współczesnym budownictwie na fundamentach.

Pion i poziom – oba równie ważne

Pierwszym rodzajem jest izolacja pionowa fundamentów. Jak już sama nazwa wskazuje, ten rodzaj zabezpieczenia wykonywany jest na powierzchniach usytuowanych na linii dół-góra, a więc na bocznych płaszczyznach fundamentu. Izolacja tego typu zabezpiecza fundamenty przed napływem wody z bocznego kierunku.

Drugim rodzajem zabezpieczenia jest izolacja pozioma fundamentów. Wykonuje się ją na poziomych płaszczyznach fundamentów, a jej zadaniem jest zabezpieczenie przegród pionowych, czyli fundamentów i ścian, przed podciąganiem wody z gruntu, nazywanym podsiąkaniem kapilarnym.

Oba rodzaje izolacji są równie istotne. Warto zauważyć, że pełnią one wobec siebie funkcję komplementarną, uzupełniając swoje wzajemne niedostatki.

Izolacja pionowa fundamentów

Jak już wyżej wspominano celem wykonywania izolacji pionowej fundamentów jest ich zabezpieczenie przed wpływem wpływem wilgoci docierającej w pobliże budynku z kierunków bocznych. W tym wypadku zabezpieczana jest cała powierzchnia fundamentu od ławy fundamentowej aż po kres stery rozprysku wody na ścianach wokół domy, która – w zależności od gruntu lub wykończenia wokół domu – może sięgać do wysokości nawet 50 cm.

Prawidłowe wykonanie tego typu hydroizolacji składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest wybór dobrej jakości materiałów pochodzących od uznanych producentów. Drugim będzie z kolei precyzja wykonywania prac. Niedopuszczalne jest zostawianie miejsc niepokrytych środkiem izolacyjnym lub pokrytych jedynie w niewielkim stopniu, znacznie cieńszą warstwą niż na innych fragmentach. Trzecim odpowiednie zabezpieczenie hydroizolacji przed jej zakopaniem. W tym celu stosuje się folię kubełkową, która chroni izolację przed szkodliwymi czynnikami, w tym wpływem gleby i korzeni.

Izolacja pozioma fundamentów

Drugi rodzaj izolacji, zgodnie z nazwą, wykonywany jest na powierzchniach płaskich. Najczęściej izolacja pozioma fundamentów wykonywana jest pomiędzy ława fundamentową, a zasadniczą częścią fundamentów, a także pomiędzy fundamentem, a właściwą częścią ściany.

Również i w tym przypadku niezwykle istotne jest dokładne wykonanie prac izolacyjnych przy wykorzystaniu materiałów o dobrej jakości. W tym przypadku nie warto oszczędzać, bowiem nietrwale materiały dość szybko zaczną ulegać degradacji, niwecząc trud i koszty włożone w wykonanie izolacji.

Cechy wspólne również istnieją

Najważniejsza cecha wspólna obydwu rodzajów izolacji fundamentowych jest niezbędność ich solidnego wykonanie i dokładnego połączenia ze sobą. To właśnie w punktach styku izolacji poziomej z izolacją pionową najczęściej pojawiają się nieszczelności, skutkujące przenikaniem wilgoci przez konstrukcję fundamentu.

Z tego też powodu na solidność wykonywania poszczególnych prac budowlanych warto zwracać uwagę już od samego ich początku, bowiem kiepsko wylane ławy fundamentowe mogą powodować późniejsze problemy ze szczelnością izolacji.

Gdy wszystkie prace zostały dopilnowane i przeprowadzone w sposób prawidłowy i przy wykorzystaniu dobrych jakościowo materiałów, wtedy można być prawie pewnym, że izolacje spełnią swoje zadanie i zabezpieczą budynek przed wilgocią na wiele dekad.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy budowlanej FastKraków

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*