Dobra izolacja domu to nie tylko znaczna poprawa komfortu mieszkania, cieplejszy dom w zimie i taki, który nie nagrzewa się latem. To również potężne oszczędności – przecież dobra izolacja to właśnie taka, która pozwala oszczędzać energię, a w efekcie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Ostatnimi czasy w zakresie izolowania domów coraz popularniejsze jest ocieplanie poddaszy. Jak je prawidłowo wykonać i jakie korzyści przynosi? Sprawdziliśmy to.

Ile można zaoszczędzić na skutecznej izolacji?

Okazuje się, że sporo. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju zastosowanej izolacji i sposobu ogrzewania domu. – W warunkach modelowych, gdy izolowane są ściany, podłoga i poddasze w odpowiedni sposób roczne oszczędności mogą wynosić przynajmniej 1500 zł przy ogrzewaniu domu ekogroszkiem. Jeśli ktoś ogrzewa dom energią elektryczną, oszczędności te mogą być nawet dwa razy większe. – mówi doradca z serwisu izolpiana.pl.

Ocieplenie poddasza wpływa również na komfort mieszkania. – Przez dach może uciekać nawet 10-25% ciepła, widać zatem jak ważna jest skuteczna termoizolacja również tego obszaru. Zapewnia ona dobry mikroklimat we wnętrzu domu, odpowiednią temperaturę, eliminuje ryzyko pojawiania się w domu plam wilgoci, grzybów i pleśni. – dodaje wspomniany wcześniej ekspert z izolpiana.pl.

Jak izolować poddasze?

W zakresie izolowania poddasza kluczowy jest dobór materiałów. Muszą one mieć doskonałe parametry, być trwałe i nie tracić swoich właściwości pod wpływem takich czynników jak np. wilgoć czy upływający czas. – Warto również stawiać na materiały lekkie, które dodatkowo nie będą obciążać konstrukcji dachu. Pamiętajmy, że wybrany przez nas materiał musi idealnie przylegać do izolowanej powierzchni, równo ją pokrywać – wszystko po to, by nie tworzyły się mostki cieplne, przez które ciepło uciekałoby. – przekonuje doradca z izolpiana.pl.

W zakresie wyboru materiału do izolacji poddasza musimy koniecznie zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Zasada tutaj jest prosta – im mniejsza lambda, tym materiał lepiej izoluje. Coraz więcej osób poza parametrami materiałów izolacyjnych, zwraca również uwagę na łatwość wykonywania za ich pomocą izolacji. Najlepiej, żeby warstwę izolacyjną poddasza zakładało się szybko i jak najmniejszymi nakładami pracy. – Dlatego taka popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Ma ona nie tylko doskonałe parametry w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi – współczynnik przenikania ciepła W/mK równy 0,34-0,40, ale jest także szybka w nakładaniu. Izolowana powierzchnia jest po prostu spryskiwana tą pianką za pomocą specjalnego urządzenia, pianka charakterystycznie rozrasta się i tym samym wypełnia każdą lukę, gwarantuje to 100% szczelność. Właściwości izolacyjne pianki również nie ulegają pogorszeniu pod wpływem wilgoci czy innych czynników. To doskonały wybór, jeśli chodzi o izolację poddaszy.

Izolacja poddasza to teraz konieczność. Pozwala ona nie tylko poprawić komfort mieszkania w domu, ale również daje wymierny zysk w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Warto o niej pomyśleć już teraz – gdy sezon jesienno-zimowy przed nami.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*