Cegły i pustaki to podstawowe materiały budowlane, wykorzystywany przede wszystkich w budownictwie mieszkaniowym. Mimo swojej wytrzymałości i zwartej strukturze nie są w stanie zapewnić one zabezpieczyć budynku przed utratą ciepła oraz napływem zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz. Dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowych warstw, zwanych izolacjami.

Czym jest izolacja?

W powszechnym użyciu termin „izolacja” przypisuje się materiałom służącym dociepleniu budynku, czyli przede wszystkim różnego rodzaju wełnom budowlanym. W rzeczywistości jednak izolacją można nazwać każdy materiał, który ma za zadanie uszczelnić środowisko wewnętrze budynku i zabezpieczyć je przed niekorzystnymi wpływami z zewnątrz. Z tego względu do izolacji zaliczymy również styropian czy papę, zabezpieczającą fundamenty, podłogi i dachy przed wilgocią. Nawet suche powietrze znajdujące się wewnątrz ścian budynku stanowi pewnego rodzaju izolację. Izolacje stosowane w budownictwie podzielić można zatem na:

  • Termoizolację – czyli materiały taki jak wełna (mineralna, szklana) i styropian, które mają za zadanie ograniczać wymianę cieplną między domem a jego otoczeniem. W okresie grzewczym uniemożliwiają one uciekanie ciepła z wnętrza domu, natomiast w lecie ograniczają nagrzewanie się domu od słońca. Jedną z odmian izolacji termicznych są izolacje wiatrochronne, które zabezpieczają dom przed wywiewaniem z niego ciepła i napływem wilgoci zawartej w powietrzu zewnętrznym.
  • Hydroizolacje – są to materiały, które ograniczają przedostawanie się wody i wilgoci do wnętrza domu. Tę grupę izolacji podzielić można między innymi na przeciwwilgociowe (stosuje się je w przypadku budynków postawionych na gruntach takich jak żwir i piaski, które mogą przepuszczać wilgoć), przeciwwodne (stosowane są w przypadku budynków, znajdujących się w pobliżu wód oraz posiadających elementy położone poniżej poziomu wód gruntowych) oraz parochronne, zabezpieczające przed przenikaniem pary wodnej.
  • Akustyczne – ograniczają napływ dźwięków z otoczenia.

Dobrze wykonana izolacja znacząco wpływa na komfort mieszkania w domu lub mieszkaniu. Zadaniem każdego dewelopera – takiego jak firma DOMBUD z Katowic – jest dbałość o profesjonalne wykonanie izolacji przy użyciu wysokiej jakości materiałów.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*