Inteligentny dom to budynek, który posiada instalacje sterujące różnymi domowymi urządzeniami. Można spotkać się z modelem BMS (Building Managment System), IBMS (Integrated Building Managment System) i IIBMS (Intelligent Integrated Building Managment System). Ogólnie można powiedzieć, że jest to centralne zarządzanie systemami domowymi, bez konieczności każdorazowego angażowania domowników.

Zalety inteligentnego domu

Głównym atutem domu inteligentnego jest jego energooszczędność. Istotą systemów centralnego sterowania jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Poza tym, wdrożenia inteligentnych budynków są ekologiczne i przyjazne środowisku. Co ważne, do niedawna wspomniane rozwiązania były uważane za ekskluzywny dodatek tylko do niektórych projektów. Obecnie, systemy inteligentne stają się standardem przy projektowaniu nowego domu. Coraz większa popularność inteligentnych rozwiązań związana jest z dyrektywą UE, która nakłada na kraje obowiązek tworzenia planów nowych budynków z myślą o niemal zerowym zużyciu energii. Od początku 2019 roku dokument objął postanowieniem wszystkie budynki publiczne, a od początku 2021 roku ma to dotyczyć nowych projektów domów powstających na terenie UE.

Elementy systemu inteligentnego domu

Zintegrowane systemy pozwalają polepszyć działanie różnych instalacji domowych, zarówno ekologicznych, jak i tradycyjnych. W skład systemów inteligentnych mogą wchodzić np. instalacja centralnego ogrzewania, alarmy, klimatyzacja, instalacja elektryczna, oświetlenie, instalacja zraszaczy, kino domowe, ogrzewanie podłogowe i kominkiem oraz wentylacja. Liczba elementów systemowych inteligentnego domu jest nieograniczona. Wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb. Użytkownicy bardzo często decydują się na włączenie do systemu rolet, zasłon i bram. Mechanizmy niezbędne do uruchomienia wspomnianych elementów proponuje firma: sukcesgroup.pl. Przedsiębiorstwo działa na rynku od wielu lat i oferuje produkty ułatwiające prowadzenie domu. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, można sterować bramą czy roletami za pomocą aplikacji w tablecie lub telefonie. Proponowane produkty bazują na lokalnej sieci Wi-Fi, co gwarantuje dobry zasięg. Systemy inteligentne pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Przede wszystkim, możemy zoptymalizować funkcjonowanie różnych systemów domowych. Poza tym, nie trzeba inwestować w okablowanie całego budynku, bo wspomniane rozwiązania działają bezprzewodowo. Oczywiście, ogromną zaletą inteligentnych domów jest to, że sterowanie poszczególnymi instalacjami w niewielkim stopniu angażuje mieszkańców.

Systemy inteligentne: wczoraj, dziś i jutro

Specjaliści przez cały czas pracują nad poprawą i ulepszeniem funkcjonowania inteligentnych systemów. Pierwsze instalacje centralnego sterowania nazywane są BMS – wczoraj, obecne – IBMS – dziś, a przyszłe – IIBMS. Budynki posiadające inteligentne rozwiązania są coraz bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości. Wiele osób zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania i możliwości minimalizowania kosztów eksploatacyjnych. Co ważne, wiele inteligentnych rozwiązań można łatwo wprowadzić nawet w stojących już budynkach.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*