Wiele osób decyduje się na wybudowanie własnego domu, co wiąże się z wieloma korzyściami, ale wymaga niestety konieczności poniesienia niemałych kosztów finansowych. Coraz większą popularnością cieszy się budownictwo modułowe, dzięki któremu możliwe staje się skrócenie czasu budowy do nawet paru miesięcy. Chodzi tutaj o dom prefabrykatów, czyli gotowych elementów, które powstają w fabrykach i są przywożone na plac budowy, po czym w przeciągu paru dni powstaje z nich budynek. Szybkość budowy i trwałość elementów prefabrykowanych sprawiają, że budownictwo modułowe ma coraz więcej zwolenników.

Dom z gotowych elementów – co składa się na cenę jego cenę?

W przypadku domów wybudowanych z elementów prefabrykowanych można mówić o lekkości, dużej trwałości, odporności na działanie pleśni i wilgoci. Budynki wznoszone są w przeciągu kilku do kilkunastu tygodni przez wyspecjalizowane w tym ekipy budowlane. Całkowity koszt budowy uzależniony jest przede wszystkim od wybranego projektu. Jest wiele czynników wpływających na końcową cenę takiego domu z keramzytu, które powinien poznać potencjalny inwestor przed podjęciem ostatecznej decyzji. Do wyboru jest coraz więcej projektów, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Gotowe projekty to nie jedyna możliwość, ale w przypadku korzystania z innych trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Przed przyszłym właścicielem domu prefabrykowanego staje wiele decyzji projektowych do podjęcia. To właśnie od nich zależeć będzie w dużej mierze ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem jest wybór projektu domu. Jeśli wybierze się ten gotowy i nie wprowadzi do konstrukcji zbyt wielu zmian, można od razu usłyszeć cenę za metr lub za całość, bez dodatkowych wyliczeń.

Kolejną kwestią jest metraż domu. Im ma być on większy, tym koszty budowy będą wyższe. Dalej jest stopi wykończenia budynku. Inne kwoty dotyczą stanu deweloperskiego niż gotowego domu do wykończenia. Ceny domów w standardzie pod klucz może być o połowę wyższa niż przy stanie surowym zamkniętym. Na cenę całego przedsięwzięcia wpływają takie elementy jak standard wykończenia domy, odległość placu budowy od fabryki, zmiany w projekcie. Na uwadze trzeba mieć również zmieniające się ceny na rynku nieruchomości. Tańsze okazuje się być skorzystanie z kompleksowej usługi jednej firmy, czyi od wzniesienia fundamentów aż po sam dach. Wszystkim zajmie się wówczas jedna ekipa budowlana wraz z nadzorem kierownika budowy. Na koszt budowy wpływają też niestandardowe rozwiązania architektoniczne, jakość użytych materiałów.

Dom z prefabrykatów – z jakimi kosztami budowy trzeba się liczyć?

Pierwsze wydatki pojawiają się już na etapie stanu surowego zamkniętego. Dotyczą one geodezyjnego wytyczenia budynku, robót ziemnych i wykonania fundamentów. Przed inwestorem staje pytanie odnośnie wyboru materiału. Zasada jest taka, że im mniejsza jest masa konstrukcji nośnej budynku, tym koszty związane z budową fundamentu są niższe. Końcowa cena kosztów dotycząca robót ziemnych i fundamentów zależy od powierzchni zabudowy. Zapłacić trzeba za usunięcie warstwy humusu, wykonanie podbudowy, wypełnienie płyty fundamentowej. Do tego dochodzą prace związane ze wstępnym rozprowadzaniem instalacji, wykonaniem przepustu i drenażu opaskowego, stworzenie podziemnej części kanalizacji i poziomej izolacji fundamentów. Kolejnymi wydatkami są te związane z wykonaniem zewnętrznych i wewnętrznych ścian. Inwestor musi zapłacić za transport gotowych elementów, ich montaż na placu budowy, uzbrojenie konstrukcji i zaszpachlowanie powstałych bruzd montażowych.

Inwestor musi zdecydować o wyborze materiału służącego do łączenia pustaków. Droższą opcją jest zaprawa ciepłochłonna, a tańszą standardowa zaprawa cementowa. W kosztorysie znajdują się też wydatki związane z wykonaniem drewnianego stropu i konstrukcji dachowej. Doliczyć trzeba koszty związane z orynnowaniem, montażem kominów dymowych i wentylacyjnych. Na koniec wykonywane są schody wewnętrzne na poddasze użytkowe. W koszty trzeba wliczyć materiały potrzebne do wykończenia elewacji zewnętrznej – ocieplenie, podbitka, parapety zewnętrzne. Kolejnym etapem jest wykończenie wnętrza do stanu deweloperskiego. Mowa jest tutaj o wydatkach związanych z wykończeniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, centralnym ogrzewaniem, ociepleniem poddasza użytkowego, stolarką okienną, drzewami zewnętrznymi, tynkami.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*