Każde przedsiębiorstwo potrzebuje miejsca na przechowywanie swoich wytwarzanych produktów, a także maszyn, urządzeń i samochodów.

Przestronne pomieszczenia – hale

Zakład przemysłowy, nawet ogromnych rozmiarów, z czasem ze względu na zwiększanie się potrzeb ulega rozbudowie. Celem powiększenia zakładu jest zazwyczaj konieczność rozbudowania parku maszyn bądź zwiększenia przestrzeni magazynowych. Jeżeli rozbudowywana przestrzeń przeznaczona jest na cele magazynowe, nowe budynki nie wymagają szczególnych rozwiązań konstrukcyjnych – wystarczy by były stabilne, odporne na czynniki zewnętrzne, przestronne oraz funkcjonalne. Do takich budowli można zaliczyć hale namiotowe, stalowe, a także murowane.

Hale to rodzaj mobilnych budowli – pełnią funkcję dodatkowej zadaszonej przestrzeni. Hale zazwyczaj stawiane są na potrzeby logistyczne – dodatkowa przestrzeń służy przechowywaniu sprzętu który nie może stać na świeżym powietrzu ze względu na swoje właściwości użytkowe. Najprostszą budowlą, opartą o konstrukcję stalową jest hala namiotowa.

Hale namiotowe

Cechą charakterystyczną tego rodzaju hal jest konstrukcja stalowa wykonana z zamkniętych kształtowników. Specjalnie wzmocnione ramy tworzą rodzaj kratownicy łączonej za pomocą dźwigarów i belek rozporowych, które z kolei łączy się śrubami. Taki montaż zapewnia szybkie postawienie i rozebranie hali.

Wszystkie elementy konstrukcyjne są zabezpieczone przeciw korozji, a kształtowniki są ocynkowane. Jako poszycie wykorzystywana jest tkanina PCV, występująca w wielu kolorach, klient ma możliwość wybrania odpowiedniej dla jego potrzeb barwy. Halę ustawia się na specjalnym przenośnym podłożu betonowym lub na istniejącej płycie asfaltowej, betonowej czy kombinacji tych materiałów. Hala posiada specjalne certyfikaty przeciwogniowe i stosowne atesty.

Hala stalowa

Hala stalowa to nieco inny rodzaj obiektu – konstrukcja podobnie jak w halach namiotowych wykonana jest z kształtowników stalowych, lecz ściany i dach to gotowe płyty warstwowe, łączone z kratownicą konstrukcji za pomocą śrub.

Jeżeli budynek ma być ocieplony, stosuje się podwójne ściany z blachy trapezowej pomiędzy które montuje się wełnę mineralną. Taki budynek nie potrzebuje dodatkowych źródeł ciepła.

Hala murowana

Konstrukcja dachu tego typu hali opiera się na ścianach murowanych. Hala murowana może być oparta na konstrukcji stalowej, lecz zamiast ścian z płyt warstwowych stosowane są wypełnienia z cegły lub innego materiału budowlanego. Hale murowane wykorzystywane są na powierzchnie biurowe, hale produkcyjne typu szwalnie oraz sklepy. Cechą charakterystyczną jest dużo stabilniejsza konstrukcja, łatwość docieplenia oraz większa szczelność.

Porównując te typy hal magazynowych można zauważyć, że jeżeli zależy nam na oszczędności czasu – hala stalowa lub namiotowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Źródło: Gaj-stal – producent hal stalowych i namiotowych

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*