Bez względu na to, czy chcesz zabezpieczyć metalowe ogrodzenie, czy bardziej skomplikowaną konstrukcję narażoną na powstawanie rdzy, musisz użyć odpowiednich farb. Tylko, czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie farby chronią przed korozją? I jakie mogą być ich rodzaje? Sprawdź farby antykorozyjne, które znajdziesz w sklepach i wybierz najlepszy rodzaj zabezpieczenia do metalowych przedmiotów i konstrukcji.

Jakie farby chronią przed rdzą?

Jeśli chcesz uchronić metalową powierzchnię przed rdzą, musisz zastosować specjalnego rodzaju farby. Tylko jakie?

Ochronne farby do metalu można podzielić na trzy główne grupy: gruntujące, podkładowe i antykorozyjne. Czym się różnią? Jakie są właściwości każdej z nich?

Tak naprawdę już farby gruntujące wykazują działanie antykorozyjne – w głównej mierze zapobiegają powstawaniu rdzy, będą też neutralizować jej szkodliwe działanie, ale tylko wtedy, gdy korozją pokryta jest nieduża powierzchnia. Dodatkowo farby gruntujące można podzielić na alkidowe, poliuretanowe i poliwinylowo-akrylowe

Farby podkładowej użyjesz przed ostatecznym malowaniem metalu. Oprócz tego, że zapewni dobrą przyczepność farbie nawierzchniowej, stanowi warstwę ochronną, która nie przepuszcza pary wodnej, a co za tym idzie – zapobiega powstawaniu rdzy. Farby podkładowe dzieli się na nitrocelulozowe, alkidowe, akrylowe i chlorokauczokowe. Różnią się rodzajem metalu, do którego powinny być zastosowane.

Ostatnia grupa farb do metalu, to profesjonalne farby antykorozyjne. Czym się różnią od poprzednich? Łączą w sobie właściwości farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Skutecznie chronią przed powstawaniem korozji, neutralizują rdzę oraz zabezpieczają przed jej ponownym osadzaniem się. Farby antykorozyjne znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle, a ich rodzaje można sprawdzić w specjalistycznych sklepach, np. polifarb-gliwice.pl/antykorozja/dla-przemyslu/antykorozja/antykorozja.

Zastosowanie farb antykorozyjnych

Farby antykorozyjne nakłada się na różnego rodzaju powierzchnie metalowe, m.in. na żelazo, stal, czy podłoża ocynkowane. W przemyśle bardzo często stosuje się je w przypadku konstrukcji stalowych, estakad, rurociągów, wieży, mostów i konstrukcji morskich, a także na metalowe dachy, czy elewację wykonaną z blach.

Przemysłowe, specjalistyczne farby antykorozyjne mogą stanowić również zewnętrzną powłokę dla zbiorników wodnych, czy słupów wysokiego napięcia. W praktyce farby do metalu, które chronią przed powstawaniem rdzy, mogą być zastosowane wszędzie tam, gdzie konstrukcje metalowe narażone są na szkodliwe działanie wody, czy wilgoci.

Warto zaznaczyć, że wykorzystuje się je nie tylko w przemyśle. W ten sposób można też zabezpieczyć metalowe ogrodzenia, czy meble lub dekoracje ogrodowe.

Jak aplikować farby antykorozyjne?

Jeśli stosujesz farbę antykorozyjną do własnych celów, możesz nakładać ją przy pomocy wałka lub pędzla. Natomiast w przemyśle o wiele częściej wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, np. agregaty malarskie do natrysku hydrodynamicznego, które usprawniają cały proces.

Jak widzisz, farby antykorozyjne są niezbędne w przypadku ochrony różnych powierzchni metalowych. To również najszybszy sposób na ich odnowienie oraz zabezpieczenie przed ponownym powstawaniem rdzy.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*