Niewiele jest bardziej wielofunkcyjnych przestrzeni w domach i mieszkaniach niż kuchnie. Stanowią centrum rodzinnego wszechświata, zwłaszcza gdy służą równocześnie jako jadalnia i salon. W tym wnętrzu, ważną rolę spełnia elektryczność, która wpływa na działanie większości urządzeń. O czym zatem pamiętać, gdy tworzymy lub remontujemy kuchenną instalację?

Do czego potrzebujemy prądu w kuchni?

Jak w każdym pomieszczeniu, tak i w kuchni do sieci podłącza się oczywiście oświetlenie, dzięki czemu możemy korzystać z wnętrza o każdej porze dnia i nocy.

Ponadto, elektryczność jest potrzebna do podłączenia wielu sprzętów, między innymi: lodówki, kuchenki, ogrzewania, czajnika, miksera, okapu, zmywarki itp.

W jaki sposób podłączyć wszystkie wyżej opisane sprzęty kuchenne? Potrzebne są oczywiście właściwe gniazda elektryczne.

Idealne gniazda elektryczne do kuchni

Trudno jednoznacznie określić, ile gniazd potrzebujemy w kuchni. Można powiedzieć – im więcej, tym lepiej. Zwłaszcza gdy mamy sporo sprzętów, z których często korzystamy równocześnie, podczas przygotowywania posiłków.

Rozplanowanie gniazd należy przewidzieć jeszcze na etapie projektowania instalacji. Najlepiej montować je w grupach, po kilka sztuk, połączonych jedną, estetyczną ramką. Takie produkty oferuje Gajwer.pl, w którym znajdujemy rozmaite artykuły, przydatne w każdym domu.

Zacznijmy od rozmieszczenia podstawowych sprzętów zabudowy kuchennej, których gniazda powinny być na ścianie za nimi, mniej więcej na wysokości 30-40 centymetrów nad podłogą. Warto umieścić je w dostępnym miejscu, na wypadek awarii.

Z kolei, gniazda dla niewielkich urządzeń, stojących na blatach lub stołach, jak czajniki, tostery itp., powinny znaleźć się na wysokości dającej komfort pracy. Zazwyczaj montuje się je pod szafkami wiszącymi lub tuż nad powierzchnią przestrzeni roboczej.

Jakie powinny być gniazda do kuchni?

Ze względów bezpieczeństwa, w kuchni montuje się wyłącznie gniazda ze stykami ochronnymi (tzw. bolcami). Podwyższona wilgotność oraz możliwość zachlapania styków powodują też, że warto kupić modele hermetyczne, ze specjalną klapką, które znacząco zmniejszają ryzyko dostania się wody do wnętrza gniazda.

Oświetlenie – planowanie całego systemu do kuchni

nowoczesna kuchnia
fot. pixabay.com

Oprócz produktów zasilanych elektrycznością, w kuchni musi znaleźć się też oświetlenie, składające się z systemu lamp, które umożliwiają swobodne wykonywanie różnych czynności.

Niezbędne jest oczywiście oświetlenie główne, zazwyczaj w formie plafonu lub lampy wiszącej. Przydają się także lampy zadaniowe, montowane bezpośrednio nad przestrzeniami roboczymi.

Coraz częściej dbamy też o estetykę, dlatego wielką popularnością cieszą się produkty oświetleniowe, o dekoracyjnym charakterze, jak choćby listwy LED, którymi ozdabia się szafki lub przestrzenie wokół nich.

O funkcjonalności oświetlenia decydują też włączniki. Mogą przybierać rozmaite formy, dostosowane do wymagań domowników oraz względów czysto stylistycznych danej przestrzeni. Wciąż popularne są modele z tworzyw sztucznych, choć wielu klientów decyduje się także na włączniki metalowe, drewniane, a nawet betonowe. Miłośnicy nowinek technicznych mogą zdecydować się natomiast na dotykowe panele szklane, które sprawiają, że dom staje się znacznie bardziej inteligentny.

Elektryczność w kuchni – funkcjonalność, estetyka i bezpieczeństwo

Nie da się wykonywać nawet najprostszych czynności w kuchni bez elektryczności. Jest niezbędna do korzystania z niemal wszystkich elementów wyposażenia. Pozwala też na dokładne oświetlenie nawet najciemniejszych zakamarków.

Instalacja powinna być praktyczna, z dobrym rozplanowaniem wszystkich elementów. Bezwzględnie musi też spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Oprócz tego, liczy się jej walor dekoracyjny – niech poszczególne elementy pasują do wystroju, sprawiając, że kuchnia jest naprawdę przytulna i przyjazna wszystkim użytkownikom.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*