Wymienniki JAD charakteryzują się wysoką trwałością i niezawodnością. To jedne z najpopularniejszych urządzeń tego typu stosowanych w Polsce. Oznacza się je poprzez nadanie odpowiednich numerów, w których pierwsza grupa cyfr to liczba nawiniętych warstw rurek, a druga to ich ilość.

Jednak ze względu na większy stosunek pojemności wodnej w stosunku do powierzchni wymiany ciepła w porównaniu z urządzeniami płytowymi, dochodzi do częstszego osadzania kamienia. W związku z tym, zwiększone jest zapotrzebowanie na preparaty oraz wydłuża się czas czyszczenia.

Usuwanie osadu z kamienia przy zachowaniu największej precyzji

Cechą szczególną czyszczenia chemicznego JAD jest zdolność usuwania znacznej ilości osadu przy kołnierzach strony wtórnej. Nawet całkowicie zasklepione osadem wymienniki można zregenerować i doprowadzić do odpowiedniego stanu używalności. Czyszczenie chemiczne JAD obejmuje podłączenie się do każdej strony wymiennika, zarówno pierwotnej, jak i wtórnej. Wykonanie usługi w takim wypadku wymaga demontażu wymiennika w węźle cieplnym. Stąd też zachodzi konieczność kompletacji nowych uszczelek przy kołnierzach przyłączeniowych. Istotne jest także znaczenie wzrostu ciężaru wymiennika.

Chemiczne płukanie osadów, czyli czyszczenie chemiczne JAD gwarantuje usunięcie z powierzchni urządzeń wielu zabrudzeń oraz zapobieganie przyszłym wpływom korozji. W trakcie procesu kamień wodny, najczęściej to węglany wapnia i magnezu oraz tlenki i wodorotlenki żelaza są likwidowane przez zastosowanie odpowiedniego składu płukanki. Warto zaznaczyć, że tego typu osady działają jak typowy izolator termiczny, już warstwa o grubości 0,5 mm może spowodować obniżenie wymiany ciepła nawet o 60%!

Wpływ zabiegu chemicznego czyszczenia na potencjalne zagrożenia

Następująca pasywacja stali oraz likwidacja i repasywacja już istniejących wżerów na powierzchni wymiennika może skutkować polepszeniu hydraulicznych parametrów pracy oraz zmniejszeniu oporów samego przepływu. Czyszczenie chemiczne JAD (https://www.arimex.pl/czyszczenie-chemiczne-jad/) w efekcie wydłuża żywotność urządzenia, jak i całej instalacji. Tę usługę chemiczną powinien przeprowadzić zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy stosują własne zestawy pompowe o odpowiednio dobranych parametrach, zarówno pod względem wydajności, jak i ciśnienia. Do zabiegu powinno stosować się tylko i wyłącznie oryginalnie skomponowane środki chemiczne, które posiadają atest PZH lub dopuszczenie Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego.

Preparaty stosowane przy czyszczeniu chemicznym JAD są całkowicie bezpieczne dla uszczelek oraz metali kolorowych np. miedzi czy jej stopów. Środki zawierają odpowiednie inhibitory korozji, które można stosować do oczyszczania kotłów wodnych, stalowych oraz instalacji grzewczych. Także niekorzystnie wpływający na działanie tego typu urządzeń osad zostanie usunięty ze skraplaczy i wież wyparnych, wymienników ciepła, grzejników oraz chłodnic. Koszt czyszczenia chemicznego JAD jest zależne od danego regionu oraz stopnia zanieczyszczenia, grubości osadu.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*