Meble lub podłogi z drewna, dla zachowania ich blasku przez wiele lat, wymagają zastosowania odpowiednich środków pielęgnacji. Wśród nich warto wymienić wosk do drewna, oleje ochronne oraz preparaty przeznaczone do usuwania grzybów i glonów.

Wosk do drewna i jego zastosowanie

Wosk do drewna to produkt, który zapobiega wysychaniu drewna, odżywiając jego włókna oraz podkreślając urodę jego słojów. Pielęgnacja drewna (kliknij) z wykorzystaniem wosku nadaje mu doskonały połysk.

Ten dostępny w formie pasty produkt może być stosowany nie tylko do pielęgnacji parkietów i podłóg, ale również mebli wykonanych z drewna. Regularne woskowanie wydłuża znacznie ich żywotność.

Woski do drewna można nabyć w formie specjalnej pasty, płynu lub aerozolu. Są one zwykle dostosowane do odcienia drewna, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na stosowane przez ich producenta oznaczenia.

Oleje ochronne do drewna

Oleje ochronne do drewna warto stosować co najmniej raz lub kilka razy w roku. Wszystko jest tutaj uzależnione od rodzaju powierzchni drewnianej i sposobu jej użytkowania. Np. meble domowe, takie jak szafy lub komody mogą być olejowane jeden raz na rok, z kolei te, w przypadku których dochodzi działanie czynników atmosferycznych, powinny być konserwowane już z większą częstotliwością, nawet co 3 miesiące.

Oleje do mebli ogrodowych tworzą bowiem specjalną powłokę, która zapobiega niszczeniu ich przez promienie UV, opady, wiatr oraz niskie i wysokie temperatury.

Jeśli chodzi o podstawowe zasady nakładania oleju, należy unikać jego stosowania na mokrej lub zabrudzonej powierzchni. Ponadto warto posiłkować się wałkami lub pędzlami, które ułatwiają jego aplikację.

Preparaty do usuwania glonów i grzybów

Meble ogrodowe, płoty, altany i inne wyroby z drewna, które znajdują się na świeżym powietrzu, są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju mikroorganizmy powodującymi w krótkim czasie ich poważną degradację.

Powstają one w specyficznych warunkach, związanych m.in. z wysoką wilgotnością. Zalicza się do nich w szczególności glony i grzyby. Stosowanie odpowiednich środków pielęgnacji drewna pozwala na szczęście na ich bardzo sprawne usunięcie (już w ciągu kilku godzin), bez ryzyka doprowadzenia do zniszczenia wykonanych z niego elementów.

Preparaty do usuwania grzybów i glonów dostępne są w kanistrach. Wystarczy je nałożyć na gąbkę, pędzel lub wałek i delikatnie rozprowadzić. Po odczekaniu odpowiedniej ilości minut glony i grzyby są usuwane bardzo szybko za pomocą szmatki.

Preparaty glonobójcze i grzybobójcze charakteryzują się dużą wydajnością, a przy tym nie posiadają drażniącego zapachu i nie zawierają w swoim składzie szkodliwego dla organizmu chloru.

Odpowiednia pielęgnacja drewna to podstawa zachowania jego naturalnego wyglądu przez wiele lat. Stosując do tego właściwe preparaty, można zyskać pewność, że nie dojdzie do ich szybkiego zniszczenia przez naruszenie jego struktury lub wypłowienie. Warto zakupić kilka różnych odmian środków do pielęgnacji drewna i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*