Czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi wewnętrznych? Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie ich do stylistyki wnętrza, jednak nie można zapominać o funkcjonalności. Podpowiemy, w jaki sposób wybrać odpowiednie drzwi.

Wymiary montażowe

Przed zakupem drzwi koniecznie musimy dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy, dzięki czemu możliwe będzie precyzyjne dobranie szerokości skrzydła. Standardowo w sklepach mamy do wyboru szerokości od 60 cm do 100 cm. Koniecznie musimy znać także grubość i wysokość ścian, aby dobrać odpowiednie ościeżnice. Kupując drzwi u producenta często mamy możliwość ustalenia wymiarów i stylistyki produktu. Dobrym pomysłem jest zakup wraz z usługą montażu, ponieważ podczas wstawiania drzwi istnieje ryzyko uszkodzenia, co wiąże się z utratą gwarancji.

Kierunek drzwi

Musimy zastanowić się, czy chcemy mieć drzwi prawe czy lewe. W pierwszym przypadku zawiasy znajdują się po prawej stronie, a skrzydło otwiera się prawą ręką. Analogicznie, drzwi lewe posiadają zawiasy z lewej strony. Sposób otwierania powinien być dobrany do preferencji użytkowników oraz aranżacji danego pomieszczenia. Pamiętajmy, aby pozostawić odpowiednio dużą przestrzeń umożliwiającą wygodne otwieranie i zamykanie drzwi.

Rodzaje ościeżnic

Ościeżnica musi być dopasowana do konkretnego modelu. Tradycyjnie stosuje się tak zwane ościeżnice przylgowe, w których montuje się specjalne zawiasy. Ościeżnice bezprzylgowe posiadają prostszy przekrój, a skrzydła przylegają do nich tylko na obwodzie zewnętrznym.

Stylistyka drzwi

Bardzo istotny jest także wygląd drzwi, który powinien być dopasowany do stylistyki wnętrza. Skrzydła pełne lub z niewielkim przeszkleniem często wybierane są do takich pomieszczeń jak łazienka lub pralnia. Drzwi z rozległymi przeszkleniami idealnie sprawdzą się we wnętrzach niedoświetlonych, takich jak na przykład korytarz lub hol.

Najważniejsza jest jakość

Odpowiednio dobrane skrzydła drzwiowe mogą służyć nam przez wiele lat. Pamiętajmy jednak, żeby przy wyborze kierować się nie tylko wyglądem, ale także jakością wykonania konkretnych modeli oraz ich funkcjonalnością.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Przede wszystkim nie można takiego zakupu traktować pochopnie. odpowiednie wymiary odgrywają tu ogromną rolę.

Zostaw komentarz

*