Chcesz wybudować wolno stojący garaż na swojej działce? W takim przypadku musisz pamiętać nie tylko o tym, aby wybrać odpowiedni projekt garażu, ale również zadbać o formalności. Czy musimy ubiegać się o odpowiednie pozwolenie?

W 2016 roku zmianie uległy przepisy dotyczące uzyskiwania pozwoleń na budowę. Dały one inwestorom dodatkowe korzyści, ponieważ ograniczyły zbędne formalności. Jednym z popularnych pytań w kontekście najnowszych przepisów jest to, które dotyczy budowy garażu wolno stojącego.

Zasadniczo wtedy, gdy chcemy wybudować garaż wolno stojący tymczasowy, nie musimy ubiegać się o pozwolenia na budowę. Dotyczy to między innymi popularnych garaży blaszanych, które są łatwe w montażu i demontażu – możemy zamówić je między innymi u producenta Metaltech.pl. Od 2016 roku możemy skorzystać z prawa, które pozwala nam na dokonanie zgłoszenia budowy. Musimy przy tym pamiętać, że garaż musi być nietrwale związane z gruntem i możemy użytkować go tylko do 120 dni. Gdy chcemy postawić garaż na stałe, wówczas będziemy musieli już uzyskać pozwolenie na budowę.

Jednak nie oznacza to, że zawsze musimy ubiegać się o pozwolenie. Przepisy obowiązujące od 2016 roku pozwalają nam na wybudowanie garażu bez pozwolenia wtedy, gdy będzie to obiekt wolnostojący o powierzchni zabudowy nie większej niż 25 metrów kwadratowych. Ważne jest także, aby liczba obiektów tego rodzaju na każde 500 metrów kwadratowych działki nie była większa niż 2. Wówczas nie musimy ubiegać się o pozwolenie, ale wystarczy zgłoszenie, które przekazujemy do lokalnego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy zdecydować się na budowę garażu tymczasowego lub też wtedy, gdy zależy nam na mniejszym garażu o powierzchni do 25 metrów kwadratowych, pozwolenie nie jest konieczne – wystarczy tylko zgłoszenie budowy. W razie dodatkowych pytań warto skonsultować się ze specjalistami.

Do zapoznania się ze swoją ofertą garażów zaprasza firma Metaltech.pl, która specjalizuje się w tworzeniu różnych konstrukcji stalowych na zlecenie klientów.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

Zostaw komentarz

*