Chyba większość z nas, w swoim życiu miała bądź będzie mieć do czynienia z wymianą okien. I choć na pierwszy rzut oka najtrudniejsza wydaje się sama ich wymiana, to wielu ludziom trudność sprawia też wybór odpowiedniego modelu.

Trzeba przyznać, że jest w tym sporo prawdy. Wybór odpowiednich okien jest znacznie trudniejszy niż np. dobór bramy czy też drzwi. Producenci okien, wprowadzili wystarczająco dużo nowatorskich rozwiązań, by zwykły Klient niezbyt “zapoznany” z tematem nie wiedział o co w tym wszystkim chodzi. W efekcie kupujemy okna o niewłaściwych parametrach, z których w przyszłości i tak nie będziemy zadowoleni.

Czym się kierować podczas zakupu okien?

Jeśli więc nie chcemy popełnić tego samego błędu, przemyślmy ten zakup pod kilkoma względami. Oto, czego najczęściej oczekują od dobrych okien ich nabywcy:

  1. Okna muszą skutecznie tłumić hałas – kwestia ta ma ogromne znaczenie gdy mieszkamy np przy ruchliwej drodze.
  2. Okno musi być usztywnione – wbrew pozorom, jest to bardzo ważny aspekt. Padające światło słoneczne, siły oddziałujące na okna a także wiele innych czynników mogą odkształcić okno i w konsekwencji – zniszczyć je.
  3. Okna muszą izolować wnętrze domu –  chodzi o warunki zewnętrzne, takie jak zimno, deszcz i wiatr.
  4. Okna muszą posiadać odpowiednią wentylację – w przeciwnym razie, wewnątrz domu pojawią się grzyby, pleśń itd a co za nimi idzie – również choroby.
  5. Musimy uwzględnić też ich izolacyjność cieplną – chodzi rzecz jasna o zmniejszenie ilości spalanych paliw i tym samym o obniżenie kosztów utrzymania domu.
  6. Okno ma być też bezpieczne – chodzi o np hartowanie szkła, dzięki któremu podczas jego zbicia nie dostaniemy po głowie ostrymi odłamkami. Ponadto okno musi być też bezawaryjne – jeśli pojawi się taka konieczność.
Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

  1. Radzę zamontować w oknach specjalne zamki na klamki. To takie zabezpieczenia, które uniemożliwiają otwarcie okna po wybiciu szyby. Do każdego zamku jest kluczyk. Można otwierać zamki, wtedy okno można uchylać lub otwierać. Jak się wciska zamek (słychać kliknięcie) i wtedy klamka jest nie do ruszenia. Jak wyjeżdżam z domu na kilka dni to zawsze blokuje te zamki.

  2. Z doświadczenia powiem, że nie warto oszczędzać na plastikowych oknach. Zdarzają się “uczciwi sprzedawcy”, którzy wciskają tandetną chińszczyznę. Tanie okna posiadają kiepskiej jakości tworzywo sztuczne, które żółknie i deformuje się pod wpływem temperatury. Zresztą profile w tanich oknach są krzywe i zdarzają się w nich nieszczelności.

Zostaw komentarz

*