Urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną są obecne na rynku już od bardzo wielu lat. Kiedyś były to zwykłe nagrzewnice z dmuchawą, później pojawiły się piecyki olejowe, natomiast obecnie prawdziwym krzykiem mody są tak zwane promienniki podczerwieni. Postanowiliśmy sprawdzić jak można je wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń częściowo otwartych, lub nawet do ogrzewania na zupełnie otwartej przestrzeni.

Jak działa to urządzenie?

Energia elektryczna dostarczana jest do specjalnych grzałek, które rozgrzewają się do temperatury ponad 100 stopni. dzięki temu zaczyna być emitowana podczerwień. Jest ona doskonałym nośnikiem ciepła, a efekt jej działania możemy łatwo zaobserwować gdy podłożymy rękę pod tradycyjną żarówkę z włóknem wolframowym. Poczujemy, że na dłoń pada intensywny strumień ciepła, chociaż zgodnie z zasadą konwekcji nie mogłoby ono przemieścić się na przykład w dół czy w bok, a jedynie w górę. Właśnie dzięki wypromieniowaniu ciepła poprzez podczerwień pojawia się taki efekt i właśnie on jest wykorzystywany, jeśli chodzi o promienniki. Emitują one także czerwone światło widzialne, co jest niejako efektem ubocznym, jednak o bardzo niskiej intensywności. Wobec tego przy takim urządzeniu spokojnie można spać, na pewno nie oświetli nam bowiem całego pokoju.

Wykorzystanie na zewnątrz

Teraz przejdziemy do rzeczy najistotniejszej, czyli wykorzystania promiennika na zewnątrz. Otóż promieniowanie podczerwone porusza się niezależnie od wiatru czy innych czynników atmosferycznych, zawsze porusza się w stronę, w którą skierujemy urządzenie grzewcze. Wobec tego łatwo możemy uzyskać większy komfort przebywania na zewnątrz, jeżeli będzie na nas padać energia cieplna pochodząca z promiennika. W ten właśnie sposób wykonuje się ogrzewanie tarasów. Wystarczy ustawić jeden lub kilka urządzeń wokół osób zebranych na zewnątrz, a będzie im o wiele cieplej i bardziej komfortowo. Takiego efektu nie uzyskamy stosując zwykłe grzejniki, ponieważ całe ciepło uniosłoby się w górę.

Teoterm.com.pl – najlepsze promienniki, w najlepszej cenie

Technologia używana w promiennikach była obecna już bardzo dawno temu na rynku. Już w czasach PRL pojawiały się niewielkie urządzenia, zwane potocznie farelkami, które wykorzystywały to zjawisko. Jednak dziś mamy o wiele lepiej wyglądające i funkcjonujące promienniki, a kupić je można w każdym markecie budowlanym, a także wielu innych sklepach.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*