Jesień, zima i wiosna zdają się zlewać w jedną, szarą i zimną porę roku. Przez to trzeba coraz więcej wydawać na ogrzewanie domów. Słabe ocieplenie, nieszczelne okna i ciągła wentylacja, aby nie dopuścić do wilgoci – te wszystkie czynniki sprawiają, że ciągle musimy dogrzewać domy. To właśnie poprzez wentylację pomieszczeń ucieka cenne ciepło.

Gdzie ucieka?

Wentylacja, niezbędna w domach, działa tak, że ciepłe powietrze jest usuwane, a na jego miejscu pojawia się świeże i zimne. Trzeba je ogrzać, ale i tak w końcu „wyleci” i błędne koło się zamyka. Skutki? Nawet, jeśli Twój dom jest dobrze ocieplony, to prawdopodobnie przez wentylacje tracisz blisko 50% wytwarzanego ciepła. Pieniądze, dosłownie, uciekają Ci przez… otwory wentylacyjne. Dzięki zauważeniu tej prawidłowości, jest się już o krok od oszczędności. W wyłapywaniu uciekającego ciepła pomoże właśnie rekuperator.

Rekupe…co?

To urządzenie, które ogrzewa świeże, napływające z zewnątrz powietrze za pomocą ciepła, które ucieka z domu, czyli po prostu odzyskuje je z wentylacji. Dzięki temu możesz odzyskać nawet do 90% ciepła, które do tej pory bezpowrotnie uciekało. Jak to działa? Rekuperator ma dwa wentylatory i wymiennik ciepła, dodatkowo, montuje się w nim filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, co powinno być ogromnym plusem dla wszystkich alergików. Osoby, które nie mają takich problemów też odczują dużą różnicę. Jakość powietrza ma istotny wpływ na samopoczucie. Cierpisz na częste bóle głowy, ciężko jest Ci się skoncentrować, czujesz, że Twoje oczy są podrażnione, a gardło przewlekle Cię „drapie”? Jeśli tak to na pewno spędzasz za dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Każdy z nas ma ten problem, bo w końcu spędzamy około 8 godzin w pracy, a to zwykle biura lub inne miejsca, które nie zawsze są odpowiednio wentylowane. Dzięki czystemu powietrzu te wszystkie objawy mogą szybko zniknąć, a przede wszystkim poprawi się Twoje samopoczucie.

Nie tylko zalety

Jak zawsze – wszystko ma swoje wady. Decyzję o instalacji rekuperatora warto podjąć już na etapie planowania budowy. Koszty będą stanowczo większe, gdy będziemy chcieli zainstalować taki system wentylacji, w już istniejącym budynku. Niestety, w drugim przypadku, będzie to jednoznaczne z kuciem ścian i prowadzeniu nowych rur i otworów wentylacyjnych. Niektórzy zarzucają tym urządzeniom hałas – częściowo mogą mieć rację, ale tylko wtedy, gdy są one nieprawidłowo wykonane lub zamontowane. Wystarczy odpowiedni system akustyczny i ten problem zostaje rozwiązany. Co do hałasu – rekuperatory mogą pomóc tym, którzy mieszkają przy głośnych ulicach – dzięki nim nie ma potrzeby otwierania okien, więc dźwięki z zewnątrz nie przedostaną się do mieszkania.

Chociaż instalacja rekuperatora wiąże się z pewną inwestycją to zdecydowanie należy ona do tych, które się zwracają. Dzięki oszczędnościom jakie zostaną poczynione na ogrzewaniu mieszkania, ale także mamy pewność, że unikniemy wilgoci, a jej zwalczanie jest długotrwałe i bardzo kosztowne. Jeśli chcemy, aby służyły długo i bezawaryjnie to nie oszczędzajmy na jakości urządzenia, które powinno być dobrane indywidualnie w zależności od wielkości budynku, a także naszych preferencji.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę nikol.pro specjalizującej się w produkcji rekuperatorów, systemów i centrali wentylacyjnych.
Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*