Jedno z najczęściej zadawanych pytań czy podejmowaniu decyzji o tak wielkiej inwestycji, jaką jest budowa domu – jest pytanie o jej koszty. Na szczęście są rozwiązania, które umożliwiają obniżenie kosztów.

Zastanawiasz się nad budową domu. Myślisz „czy na pewno mnie na to stać”? Czy wydasz dużo więcej niż na mieszkanie? I wreszcie czy jest szansa na to, aby obniżyć jej koszty bez uszczerbku na jakości budynku? Właśnie od odpowiedzi na te pytanie w większej mierze powstaje decyzja o tym czy zdecydujesz się na budowę domu czy postanowisz jednak zakupić mieszkanie. Dobra wiadomość jest taka, że koszty budowy można obniżyć. Jednocześnie nie stracisz na jakości budynku. Brzmi dobrze, prawda?

Zacznij od… zakupu działki

To pierwszy krok do inwestycji. Możesz kupić ja w okazyjnej cenie, ale pomyśl o tym, że jeśli cena jest atrakcyjna, to może wiązać się to z kosztami takimi jak doprowadzenie mediów czy budowa drogi dojazdowej. Wówczas musisz wciąż pod uwagę koszty takich prac. Najlepiej, jeśli działka jest zbudowana z gruntów nośnych i jest zlokalizowana na równym terenie. W przypadku, kiedy występują wzniesienia, konieczne będzie wyrównanie terenu to z kolei zwiększa koszty. Dlatego przy wyborze działki, weź pod uwagę i te czynniki, Czasami korzystniej będzie wybrać po prostu inną, nawet droższą ziemię.

Czas na odpowiedni projekt domu

Najważniejsze to to, aby odpowiadał wytycznym zawartym w planie miejscowym lub w warunkach zabudowy. Projekt domu to element kluczowy. Ma, bowiem wpływ na dalsze losy inwestycji. Zastanów się dobrze, zanim podejmiesz decyzje. Tym bardziej, że wpływ ma tutaj właściwie…wszystko. Nie tylko wielkość domu, ale również metoda budowania, rodzaj stropu, dachu. Jeśli dom będzie duży, a dach również wymyślny musisz się liczyć z tym, że koszty jego budowy wzrosną. Dlatego już na tym etapie warto przekalkulować pewne inwestycje. Porównać kilka rodzajów projektów przeliczyć koszty budowy. Najtańsze są dachy płaskie i dwuspadowe. Korzystnie wypadają również czterospadowe. Im bardziej skomplikowany – wymaga większego nakładu pracy czy zastosowania trudniejszych obróbek.

Zwróć dokładna uwagę na projekt, rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli nie będzie Ci on do końca odpowiadał – możesz nanieść poprawki. Pamiętaj, że za każda z nich się płaci, a to z kolei generuje kolejne koszty. Możesz zdecydować się na przygotowanie projektu domu na zamówienie. Jednak są one już znacznie droższe od tych gotowych. Pamiętaj również, że wszystkie projekty gotowe wymagają adaptacji. Cena jest uzależniona od liczby i stopnia trudności modyfikacji projektu. Najtaniej, zatem wyjdzie gotowy projekt, który najbardziej odpowiada wymaganiom inwestorów. Tak, aby nie trzeba było wprowadzać poprawek albo żeby ich było naprawdę niewiele.

W domu, który wybudujemy stosunkowo tanio, poszczególne pomieszczenia powinny zostać rozplanowane tak, aby ograniczyć liczbę pionów instalacyjno – wentylacyjnych. Tak samo pomieszczenia, które nie wymagają ogrzewania powinny znajdować się w jednej strefie. Bryła domu powinna być prosta, prosta i bez zbędnych ozdób, dekoracji.

Artykuł powstał dzięki firmie budowlanej http://luksar.waw.pl/ – Luksar świadczy usługi remontowo-budowlane na terenie Warszawy i okolic.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

Zostaw komentarz

*