Beton znany i powszechnie stosowny w budownictwie jest już od wieków. Nic w tym dziwnego, bowiem ten właśnie materiał daje najwięcej możliwości konstrukcyjnych, zarówno tych bardziej jak i mniej standardowych. Żelbet to mieszanka niezawodnego betonu i stali, która jest coraz powszechniej stosowana nie tylko przy budowie biurowców, hal magazynowych czy tych produkcyjnych.

Duża sztywność budowanej hali

Konstrukcje żelbetowe najlepiej sprawdzają się przy budowanych halach charakteryzujących się stosunkowo dużą wysokością ścian. W takim przypadku architekci mają bardzo duże pole do popisu i ogromny wybór możliwości, jakie mogą zastosować na etapie projektowania odpowiedniej konstrukcji. Jeśli hale są dobrze zbrojone, wówczas obiekt zyskuje sobie bardzo dużą sztywność, co ogromne znaczenie ma przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa. Żelbet zapewnia znacznie stabilniejsza i sztywniejsza konstrukcję niż np. słupy stalowe. Stal jest materiałem stosunkowo elastycznym. Choć w wielu przypadkach to jedna z największych jej zalet, to jednak w przypadku konstrukcji hal magazynowych czy produkcyjnych z całą pewnością nie sprawdzi się tak, jak powinna. Ponadto warto również dodać, że hale wykonane w konstrukcji żelbetowej charakteryzują się zdecydowanie wyższą ognioodpornością niż wiele innych.

Obudowy ścian

Jeśli chodzi o sposób zabudowy konstrukcji hali, w przypadku tych żelbetowych sprawa przedstawia się dokładnie tak samo jak przy halach stalowych. W praktyce oznacza to, że głównym tworzywem na ściany jest płyta warstwowa, montowana w sposób bezpośredni do konstrukcji wykonanej z żelbetu. Sposoby montowania w tym przypadku takich płyt są właściwie dwa:

  • pierwszy zakłada wykorzystanie specjalnych wkrętów,
  • drugi natomiast polega na montażu pływ warstwowych z wykorzystaniem ściennych rygli.

Tu warto wspomnieć o tym, że ścienne rygle przybierają najczęściej (choć nie jest tak w absolutnie każdym przypadku) formę stalowych kątowników, przytwierdzających płytę do konstrukcji żelbetowej. Zdarzają się również sytuacje, w których ściany pokrywane są nie płytą warstwową, a blachą czy blaszanymi kasetonami. W tym przypadku niezbędną czynnością jest jedna odpowiednie zaizolowanie termiczne tego materiału. Tu do izolacji tak naprawdę wykorzystany może być dowolny, przeznaczony do tego celu materiał, w zależności od potrzeb i wymagań. Po założeniu izolacji pozostaje jeszcze ostatni etap pracy do wykonania – nałożenie wierzchniej, ostatniej warstwy w postaci blachy trapezowej/ elewacji kasetonowej.

Zobacz także http://depenbrock.pl/oferta/budownictwo-przemyslowe-i-budowa-hal

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*