Boniowanie to technika znana właściwie od początku architektury. Jej popularność nie słabnie także dziś. Co więcej – wykonanie boni jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Niewiele technik stosowanych w budownictwie ma historię tak długą i bogatą jak boniowanie (kliknij). Znano je już w starożytności, kiedy było ulubioną przez Rzymian metodą ozdabiania ścian. W średniowieczu straciło nieco na popularności, by w wielkim stylu powrócić w wizjach architektów renesansowych. Boniowanie przestało być wtedy wyłącznie techniką dekoracyjnego opracowania kamieni, ale też stało się sposobem na wykończenie ścian otynkowanych.

Dziś, pół wieku później, nadal jest techniką często wykorzystywaną przez budowniczych. Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej możliwe jest eleganckie wykończenie elewacji budynków poddawanych termomodernizacji. O czym jednak pamiętać przy dociepleniu budynku, którego ściany będą zdobione boniami? Jak dobrać odpowiednie materiały?

Minimalizm kocha bonie

Niesłabnąca od lat popularność boniowania w największej mierze wynika na pewno z tego, że świetnie nadaje się ona do zdobienia elewacji nowoczesnych, zaprojektowanych w duchu minimalizmu, budynków. Odpowiednio zastosowane bonie (kliknij) doskonale podkreślają bowiem czystość linii i kątów, nadając jednocześnie całej bryle ostatecznego, nowoczesnego charakteru. Szczególnie interesującym narzędziem bonie stają się w rękach doświadczonego architekta, który umiejętnie manipulując ich głębokością i szerokością, może wykorzystać także grę padającego na budynek światła oraz cieni.

Co ważne, bonie mogą dziś być szeroko wykorzystywane w różnych budynkach. Zbędne okazuje się długotrwałe i pracochłonne obrabianie kamiennych bloków. Dostępne dziś materiały i narzędzia sprawiają bowiem, że boniowanie może stać się częścią każdej, nawet najmniejszej i najszybszej, inwestycji.

Bonie w ocieplonej elewacji

Bonie spotkać można przede wszystkim na ścianach ocieplonych styropianem. Ich walory wizualne szczególnie dobrze łączą się w tym przypadku z łatwością montażu, za którą odpowiadają specjalne listwy elewacyjne (kliknij). Ich atutem jest jednak nie tylko nieskomplikowany montaż, ale też niskie ceny, bo metr bieżący tak wykonanej boni to wydatek rzędu zaledwie 13 złotych. To z kolei oznacza, że wykończenie elewacji tą techniką na całym domu średniej wielkości wiąże się z kosztami nieprzekraczającymi 2 tysięcy złotych.

Proces boniowania elewacji styropianowej jest dość prosty i sprowadza się do wycięcia rowków za pomocą specjalnego noża termicznego. W powstałych zagłębieniach zatapia się następnie wspomniane listwy. Te nie tylko gwarantują uzyskanie idealnie prostych boni przy minimum wysiłku, ale też zwiększają wytrzymałość styropianu, który w miejscu cięcia jest przecież bardziej podatny na uszkodzenia.

Bonie bez listew

Warto jednak zaznaczyć, że listwy elewacyjne nie zawsze są niezbędne do wykonania boni w elewacji docieplonej styropianem. Jeśli tylko posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy wykorzystać w celu kątowniki i siatkę, które za pomocą kleju przymocowujemy do krawędzi wykonanych wycinarką rowków. Na tak przygotowane zbrojenie nakłada się następnie tynk.

Podstawową zaletą tej metody jest brak konieczności kupowania listew. Decydując się na nią pamiętajmy jednak, że poprawne wykonanie boni bez listew elewacyjnych wymaga dużo większych umiejętności – jeśli ich nie mamy, powinniśmy zlecić to zadanie sprawdzonemu specjaliście. A koszty jego usług mogą sprawić, że różnica w cenie nie będzie już tak duża.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*