Dach należy do tych elementów domu, które mają służyć przez bardzo długi okres czasu. Wybierając rodzaj pokrycia, warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. Ten segment rynku należy do wyjątkowo rozbudowanych, jednak nie każde z oferowanych rozwiązań będzie odpowiednie do określonych potrzeb.

Blachodachówki cieszą się coraz większą popularnością

Materiałem, który zdobywa coraz większą popularność, jest blachodachówka. Tego rodzaju pokrycie gości na dachach wielu nowobudowanych domów, jednak bardzo często jest też wykorzystywane przy renowacji już istniejących obiektów. Tak duże uznanie wśród inwestorów nie jest wynikiem wyłącznie stosunkowo niskiej ceny. Blachodachówka przedstawia wiele zalet, które każdy docenimy nie tylko w trakcie budowy, ale też w toku eksploatacji budynku.

Pod pojęciem blachodachówki należy rozumieć pokrycie wykonane ze stali odpornej na działanie czynników atmosferycznych. W procesie produkcji wykorzystywana jest blacha, której grubość zamyka się w przedziale 0,4-1,25 mm. Blacha powlekana jest powłokami ochronnymi, najczęściej poliestrem, puralem, plastizolem, PVDF, TC 50 lub PRELAQ 50.

Zalety blachodachówki

Wśród podstawowych zalet blachodachówek należy wymienić przede wszystkim niską cenę. Pokrycie dachu blachą jest znacznie tańsze, niż ma to miejsce w przypadku wykorzystania dachówki ceramicznej. Redukcja kosztów inwestycji nie ogranicza się jednak wyłącznie do niższej ceny zakupionego materiału. W tym miejscu należy przejść do kolejnej zalety blachodachówki.

W dziedzinie krycia dachów, blacha stalowa jest materiałem stosunkowo lekkim, zwłaszcza jeżeli skonfrontujemy ją z dachówką ceramiczną. Wynika z tego, że wykonanie więźby dachowej nie musi być aż tak solidne i właśnie w tym miejscu pojawiają się kolejne realne oszczędności. Dotyczy to nie tylko nowobudowanych obiektów, ale także starszych domów. Przy okazji prowadzonego remontu zazwyczaj okazuje się, że więźba swoje najlepsze lata ma już za sobą. W takiej sytuacji, blacha okazuje się nieoceniona.

Polski klimat rozpieszcza nas bogatą pogodą – upalne lata i mroźne, obfitujące w opady śniegu zimy to jego cechy charakterystyczne. Blacha sprawdzi się idealnie, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Gładka struktura materiału sprawia, że nagromadzony śnieg nie zalega na dachu.

Wady blachodachówki

Jak każde inne pokrycie, blachodachówki przedstawiają też kilka wad. Do najbardziej istotnych należą pewne ograniczenia w kwestii kształtu dachu. O ile blachodachówki sprawdzą się idealnie na prostych konstrukcjach, to na bardziej skomplikowanych już nie. Wynika to z faktu, że wielokrotne załamania wymagają cięcia blachy, a to z kolei znacząco wpływa na koszt i opłacalność takiego przedsięwzięcia.

Kolejna rzecz to akustyka. Blacha bardzo ochoczo przewodzi hałas generowany przez opady deszczu. W tym miejscu pojawia się też problem kurczenia i rozszerzania materiału i wytwarzanych w ten sposób dźwięków. Tę niedogodność można jednak ograniczyć na wiele sposobów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Dla mnie podstawowa wada to właśnie akustyka. Metr kwadratowy blachy waży może 2-3 kilogramy. Dachówka ceramiczna – jakieś 40 kilo… Co do ceny to tutaj też już niestety blacha nie jest taka atrakcyjna, bo inni producenci po prostu zbijają cenę jak mogą 🙂 Mamy np. duże dachówki ceramiczne (koramic Allegra potrzebuje tylko 9 szt. dachówki na metrze kw.!) i porównanie ceny za metr kwadratowy naprawdę może być zaskakujące – bo często wychodzi bardzo podobnie do blachy…

Zostaw komentarz

*