Bejcowanie kojarzone do niedawna z usługami stolarskimi coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w amatorskich czynnościach. Współczesne aranżacje wnętrz cechuje bowiem różnorodność upodobań i gustów, a przekrój stylów zaczyna się na minimalistycznych, loftowych wnętrzach wypełnionych szkłem i betonem, jednak kończy się na klasycznych ciepłach dekoracjach wykończonych drewnem. To w nich swoje zastosowanie ma bejca, która potrafi pięknie wkomponować się w wymagane tło.

Bejca do drewna zastosowanie

O tym, gdzie stosuje się bejce do drewna decyduje sam pomysłodawca, ponieważ preparat nadaje się do wszystkich typów materiału pochodzącego od drewna, w tym sklejki, płyty wiórowe i fornir, a jego nakładanie nie jest skomplikowane i pracochłonne. Większość substancji bejcowatych dzięki swojej konsystencji nanosi się łatwo i szybko, proces schnięcia nie jest wydłużony, dlatego efektem można cieszyć się w krótkim czasie.

Popularność w ostatnich czasach zyskuje samodzielna renowacja mebli, które znajdują „drugą młodość” dzięki wniesionym poprawkom i odświeżaniu koloru. Wszystkie czynności manualne można wykonać z pomocą bejcy, ponieważ jej bogata kolorystyka potrafi przywrócić soczysty kolor, zachowując przy tym pożądaną strukturę słoi.

bejca do drewna kolory
fot. stock.adobe.com

Bejca zastosowanie ma jednak przede wszystkim w stolarce i budownictwie, przyczyniając się do osiągania ciekawych efektów dekoratorskich. Właściwości preparatu sprzyjają stosowaniu go na elementach wewnętrznych i zewnętrznych typu schody, okna, drzwi, meble ogrodowe, płoty lub parkiety.

Drewno swoim ponadczasowym urokiem potrafi cieszyć przez wiele lat, jednak narażone na czynniki mechaniczne musi być odpowiednio pielęgnowane. Dlatego też zastosowanie bejcy stanowi nie tylko efekt kolorystyczny, ale i ochronę przed promieniowaniem słonecznym, pleśnią, wilgocią lub urazami.

kolory bejcy do drewna
fot. stock.adobe.com

Samodzielne nakładanie bejcy

Jeśli jesteś majsterkowiczem, złotą rączką lub amatorem pasjonującym się stolarką, bejcowanie nie powinno przynieść ci kłopotów, a pożądany efekt uzyskasz niewielkim nakładem pracy. Warto jednak wiedzieć jak przygotować materiał, aby rezultat był zgodny z oczekiwaniami.

Każdy podkład na którego zostanie nałożony preparat warto wyczyścić przez szlifowanie i odpylenie. W zależności od rodzaju drewna należy zwrócić uwagę na to czy wydziela ono płyn żywiczny. Jest to charakterystyczne na przykład u sosny. Wówczas należy pokryć materiał warstwą gruntującą, która zagwarantuje trwałość koloru, ale i jego równomierne pokrycie.

Dowiedź się jak bejcować drewno sosnowe krok po kroku z artykułu: http://malowaniedrewna.com.pl/bejcowanie-drewna-sosnowego-krok-po-kroku/

W zależności od potrzeb, głównym narzędziem, którym nakłada się bejcę jest pędzel, chociaż w przypadku rzemieślniczych prac artystycznych lub dekoracyjnych, gdzie niewielkie powierzchnie wymagają precyzji, dobrze sprawdzi się też gąbka lub szmatka. Zasada techniki malowania zaś opiera się rozprowadzaniu niewielkiej ilości substancji, wzdłuż osłojenia. Celem uzyskania intensywnej barwy, można nałożyć kilka warstw, jednak należy pamiętać o zachowaniu odstępu czasu, aby nałożony kolor solidnie wysechł, co może trwać kilka godzin, w zależności od wybranej kategorii preparatu.

bejca do drewna zastosowanie
fot. stock.adobe.com

Bejca do drewna znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie i stolarstwie, ale także technikach dekoracyjnych i procesach renowacyjnych. Jej szeroka gama kolorystyczna sprzyja dostosowaniu barwy do aranżacji i funkcjonalności, dlatego jest to preparat, który trafia w gusta wszystkich jej użytkowników. Jeśli zatem zastanawiasz się nad wyborem bejcy na własne, stolarskie potrzeby, możesz być pewien, że szeroki wybór trafi w twoje upodobania i wymogi.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu jak przeprowadzić renowacje mebli ogrodowych krok po kroku: http://dekoracjadrewna.pl/renowacja-mebli-ogrodowych-instrukcja-krok-po-kroku/

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*