Pionowe przegrody w postaci ścianki pełnej lub ażurowej, stanowią zabezpieczenia biegów schodowych, tarasów, balkonów. O czym mowa? O balustradach. Można traktować je w sposób zadaniowy. Można także zadbać o to, by stanowiły istotną ozdobę naszego domu (wewnątrz i na zewnątrz).

Balustrady w klasycznym stylu

Zwiedzając angielską prowincję, czy też greckie i włoskie miasteczka bardzo łatwo zauważyć, jak ludzie tam mieszkający potrafią dbać o estetykę wyglądu ich ogrodów, czy domostw. Anglikom pozostało to po czasach wiktoriańskich, gdzie ogrody stały się swego rodzaju modą.

Dbanie o trawę, czy innego rodzaju roślinność w ogrodach urosło zaś do granic sztuki. Jednak, by ogród taki komponował się piękniej stosowane są rozwiązania włączające drewno w postaci balustrad, tak aby roślinność szczególnie na pnąca się miała możliwość naturalnego rozwoju.

Oczywiście drewno w swojej estetyce sprawdza się w tym względzie doskonale nie tylko na balkonach jako balustrady, ale także w postaci balustrad okalających ściany domu, czy też przydomowe ganki. W ten sposób domy są okalane egzotyczną często roślinnością, a domy są jakby skąpane w różnego rodzaju kwiatach, czy liściach w różnego rodzaju odcieniach.

W balustradach z drewna można, jednak także wzorować się na greckich, czy też włoskich domostwach, którym to narodom bez wątpienia pozostał rodzaj estetyki, jaki stosowali jeszcze ich starożytni przodkowie.

Rzymski i grecki styl charakteryzował się tym, iż domy zbudowane choćby z cegły posiadały w swoim wnętrzu ogród, tudzież przy większych budowlach wręcz ogrody, w których ważnym motywem balkonów, ale także ogrodów były balustrady z drewna.

A u nas? Osłania przestrzeń balkonu…

Niestety w polskich warunkach bardzo rzadko ludzie posiłkują się klasycznymi stylami jakie panują na całym świecie. Balustrady w naszych domach potrzebne są przede wszystkim przy schodach, tarasach i otwartych pomieszczeniach, gdzie stosuje się je, by po prostu uniknąć wypadku, jakim może być upadek z wysokości. Balustrada ma za zadanie zatrzymywać drogę, która prowadzi w dół. Często to im zawdzięczamy nawet swoje życie.

Niektórzy jednak stosują je w swym domu po prostu po to, by poprawić estetykę mieszkania. Ciekawe pomysły wyglądają bardzo ciekawie i są interesujące, jednak niektóre są zaczerpnięte po prostu z kosmosu. Cena balustrad waha się w bardzo dużych przedziałach i nie ma ona z góry ustalonej ceny, zależy to wszystko od rodzaju, materiały, długości i oczywiście wysokości i koloru.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

  1. Piękna balustrada. Niestety z im większymi udziwnieniami się spotykamy, tym kwota zakupu jest większa. Co nie zmienia faktu, że takie rozwiązania są po prostu piękne.

  2. Owszem, czasem widuje się takie dzieła sztuki, ale jak to mówią: wszystko jest ładne, byle by z umiarem 😉

Zostaw komentarz

*